166 obserwujących
9532 notki
24774k odsłony
  5192   0

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości w Warszawie

Marsz Niepodległości. fot.Wikimedia.
Marsz Niepodległości. fot.Wikimedia.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Nie tak powinno wyglądać świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę - powiedziała.

HGW zakazuje marszu 11 listopada 

Prezydent Warszawy, uzasadniając decyzję, wskazała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.


(wideo TVN24/x-news)

- Dwukrotnie pisałam do ministra Ziobry w sprawie delegalizacji ONR, a wiemy, że przewodniczący marszu jest osobą, która pełni funkcję w pruszkowskim ONR. On zresztą podpisał się pod wnioskiem do wojewody o zorganizowanie tego marszu. Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania niepodległości przez polskie państwo, stąd moja decyzja o zakazie marszu - oświadczyła prezydent stolicy na konferencji prasowej.

- Mamy odpowiedzialność przed mieszkańcami. Mamy zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, to jest moja odpowiedź - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, zapytana przez dziennikarzy o ewentualny konflikt z wojewodą ws. organizacji Marszu Niepodległości. 

Dodała też, że konsultowała tę decyzję z prezydentem-elektem stolicy Rafałem Trzaskowskim.

Na oświadczenie Hanny Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała Polska Policja na Twitterze:


Reakcja Andrzeja Dudy 

Prezydent Andrzej Duda zaprosił na konsultacje premiera Mateusza Morawieckiego. Rozmowa odbędzie się jeszcze dziś i będzie dotyczyła zakazu Marszu Niepodległości w Warszawie. 


Gorąca debata na Twitterze o Marszu Niepodległości

Na Twitterze rozgorzała dyskusja na temat zakazu Marszu Niepodległości. 

- #MarszNiepodelgłości odbędzie się jak co roku. Przejdziemy ulicami naszej stolicy. Liberalny zamordyzm nie odbierze Polakom możliwości świętowania! - zapewnił jeden z organizatorów, Robert Winnicki. 

Kataryna wskazuje na prowokację i natychmiastowy tryb podjęcia kontrowersyjnej decyzji przez HGW:

- Marsz zgłoszony bardzo, bardzo dawno ale zakaz we środę po południu, żeby mieć pewność, że sądy nie zdążą z rozpatrzeniem protestów. Czekam na głos Adama Bodnara, bo to śmierdzi nie tylko ograniczeniem praw obywali ale prowokowaniem zamieszek - stwierdziła. 

- Demokracja to trudny ustrój, także dlatego, że trzeba znosić w nim hasła i marsze radykalnie odległe od własnych poglądów. Ale na tym właśnie, może czasem niestety, ten ustrój polega - zauważył Konrad Piasecki z TVN24. 

Były dziennikarz, Michał Majewski, zwrócił uwagę, że zakaz pochodu 11 listopada może doprowadzić do popularyzacji Marszu Niepodległości. 

- Biorę wszystkie najgorsze rzeczy, jakie kiedykolwiek napisałem o HGW, mnożę razy dwa, a i tak nie będzie dość. Skrajna nieodpowiedzialność, hucpa i gwałt na wolności zgromadzeń. Jeśli ktoś będzie winny ekscesom, to HGW - podsumował Łukasz Warzecha. 

Jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy popierają decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, jest Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej":KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj560 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka