149 obserwujących
7748 notek
20408k odsłon
3119 odsłon

Andrzej Duda i Lech Wałęsa wylądowali w USA. Jest relacja z pokładu

Polski Air Force One wylądował w USA . fot. Twitter.com/Błażej Spychalski
Polski Air Force One wylądował w USA . fot. Twitter.com/Błażej Spychalski
Wykop Skomentuj97

Prezydent Andrzej Duda i były prezydent Lech Wałęsa są już w USA. Polecieli tam wspólnie na uroczystości pogrzebowe byłego George'a H.W. Busha.

- Rozmawialiśmy chwilę, ale każdy miał swoje sprawy - odparł prezydent pytany, czy podczas lotu dyskutował z Wałęsą. - Większość lotu przespaliśmy - dodał.

Wspólna podróż prezydentów Dudy i Wałęsy

W środę rano czasu polskiego prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha. Na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też były prezydent Lech Wałęsa.


Prezydent Duda pytany przez TVN24, jak przebiegał lot, wskazał, że był on "spokojny i bez turbulencji". Poinformował, że rozmawiał z Wałęsą "bardzo zdawkowo". - Każdy miał swoje zajęcia, a zdecydowana większość lotu została przez wszystkich przespana - mówił Andrzej Duda.

Po przylocie prezydent Duda był też pytany, czy sam podjął decyzję o tym, że Wałęsa z nim poleci, czy konsultował to kimś z PiS. - Sam podejmowałem. To są takie spontaniczne decyzje, ale z całą pewnością słuszne - wskazał.


Również Wałęsa został zapytany przez TVN24, o czym rozmawiał podczas lotu z prezydentem Dudą - Przemawiałem konstytucją - odparł Lech Wałęsa dopytywany przez dziennikarzy o czym rozmawiał w samolocie z prezydentem Dudą. - Konstytucja, konstytucja mówi - powtarzał, pokazując na koszulkę z takim napisem, którą - jak wcześniej zapowiadał - założył. Wałęsa dodał, że "dopóki w Polsce jest łamane prawo", będzie ją nosił. - Nawet do trumny, gdybym wcześniej zszedł, mają mnie w tym pochować - oświadczył.

Wcześniej Lech Wałęsa zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z samolotu.


Pogrzeb George'a H.W. Busha

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat. 41. prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj97
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka