155 obserwujących
8167 notek
21544k odsłony
2916 odsłon

Komitet Żydów Amerykańskich krytycznie o Andruszkiewiczu. Czaputowicz: To sprawa rządu

Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. OPCW/CC BY 2.0
Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. OPCW/CC BY 2.0
Wykop Skomentuj259

Polska jest państwem suwerennym i rząd ma prawo decydowania o tym, kto będzie zasiadał na stanowiskach związanych z rządem; mamy tutaj do czynienia z nominacją posła, który zdobył pewne poparcie - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz o nominacji Adama Andruszkiewicza na wiceszefa MC. 

Na Twitterze warszawskie biuro Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) w Europie Środkowej oświadczyło, że z zaniepokojeniem przyjęto decyzję o powołaniu Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, zwracając uwagę, że Andruszkiewicz przewodniczył Młodzieży Wszechpolskiej. 

Czaputowicz odnosząc się do tej sprawy w sobotniej rozmowie w RMF FM stwierdził, że „można komentować różne gesty, natomiast Polska jest państwem suwerennym”.

Polecamy: Poseł WiS trafi do rządu? Nieoficjalnie: Andruszkiewicz wiceministrem cyfryzacji

– Sama w wyniku procesu wyborczego wybiera swoje władze, te władze reprezentują społeczeństwo i rząd ma prawo decydowania o tym, kto będzie zasiadał na stanowiskach związanych z rządem, czyli wiceministrów – stwierdził.

image
Rząd ma prawo decydowania o tym, kto będzie zasiadał na stanowiskach związanych z rządem - stwierdził minister Czputowicz. Fot. Flickr/premierrp
Dopytywany, czy nominacja Andruszkiewicza nie zaburzy w jakiś sposób sympatii Amerykanów, szef MSZ odparł, że „mamy tutaj do czynienia z nominacją na stanowisko wiceministra posła, który zdobył pewne poparcie i nie będzie ingerencji ze strony innych państw w proces wewnętrzny Polski”. – Myślę, że nie ma tego zagrożenia – dodał.

Zobacz: Czym będzie się zajmował Adam Andruszkiewicz jako wiceminister cyfryzacji

Dyrektor warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej Agnieszka Markiewicz podkreśliła, że decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, „szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem”. – Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmowały działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie – dodała Markiewicz.

 Andruszkiewicz, związany ze środowiskami narodowymi były poseł Kukiz'15 (obecnie niezrzeszony), pełni urząd sekretarza stanu w resorcie cyfryzacji od 28 grudnia. Jego nominacja została negatywnie przyjęta przez opozycję.

Czytaj: Andruszkiewicz zmienił poglądy na temat wojsk USA w Polsce? "Fort Trump nas wzmocni" 

American Jewish Committee (AJC) powstał w 1906 roku w celu poprawy statusu życia Żydów na całym świecie oraz działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. W marcu 2017 r. otworzył w Warszawie swoje 5. biuro w Europie.  


Źródło: PAP 

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj259
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka