123 obserwujących
6383 notki
16154k odsłony
3092 odsłony

Sondaż: "Fakty" TVN i "Wydarzenia" Polsatu z lepszymi ocenami niż "Wiadomości" TVP

Który serwis informacyjny jest najbardziej rzetelny?
Który serwis informacyjny jest najbardziej rzetelny?
Wykop Skomentuj151

"Wiadomości" TVP zostały uznane przez połowę respondentów za nierzetelne - stwierdza pracownia IBRiS, która zbadała oceny głównych serwisów informacyjnych. Na drugim biegunie są "Fakty" TVN i "Wydarzenia" Polsatu, które cieszą się pozytywnymi opiniami ponad połowy pytanych.

Aż 50 proc. badanych odpowiedziało, że "Wiadomości" TVP są nierzetelne - podaje wyniki "Rzeczpospolita". Jedynie 29 proc. jest przeciwnego zdania. Kiepskie recenzje w sondażu otrzymuje TVP INFO - 43,2 proc. oceniło stację negatywnie, przy 29,7 proc. zwolenników kanału.

Lepiej na tle flagowego serwisu informacyjnego TVP, emitowanego o godz. 19.30, wypada "Teleexpress". Nowym prowadzącym programu został Krzysztof Ziemiec, który zrezygnował z występów w "Wiadomościach" na skutek fali hejtu i krytyki pod swoim adresem. "Teleexpress" uzbierał blisko 37 proc. pozytywnych opinii przy 28,5 proc. negatywnych.

"Wiadomości" pokazały zdjęcia uczestników protestów przed TVP i napaści na Ogórek

Znacznie lepiej od mediów publicznych są oceniane prywatne w sondażu IBRiS. "Fakty" TVN mogą pochwalić się wynikiem 56,3 proc. - taka część respondentów uznała serwis za rzetelny. Odmienne zdanie wyraziło 22,5 proc. badanych. Jeszcze bardziej rzetelne w zestawieniu serwisów informacyjnych są "Wydarzenia" Polsatu - pozytywne odczucia wyraziło 59,3 proc. pytanych, źle o rzetelności programu wypowiedziało się zaledwie 11,4 proc. głosujących.

Na pytanie "Jak Pan/i ocenia rzetelność programów informacyjnych" w kontekście stacji telewizyjnych, przekaz TVN24 doceniło aż 54,3 proc., a Polsat News 45,7 proc. To zdecydowanie lepsze wyniki w sondażu IBRiS od tych, które dotyczą TVP INFO. TVN24 za nierzetelną telewizję uznało 18,3 proc. badanych, a Polsat News - 12 proc.

Preferencje, dotyczące konkretnych programów telewizyjnych, są ściśle powiązane z sympatiami politycznymi respondentów. TVP docenia aż trzy czwarte zwolenników PiS, a w tej grupie tylko 15 proc. wyraża się źle o mediach publicznych. Z kolei wyborcy PO pozytywnie wypowiadają się o TVN24 (aż 86 proc.), a tylko 3 proc. pozytywnie ocenia rzetelność "Wiadomości". To niepokojące wyniki dla prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono w dniach 25-26 stycznia metodą CATI na grupie 1000 Polaków.

57,9 proc. badanych jest za rezygnacją Jacka Kurskiego z funkcji szefa TVP, przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada się 15,3 proc. ankietowanych - to wyniki sondażu SW Research dla portalu "Rzeczpospolitej". Pozostała grupa badanych nie wyraziła zdania. O preferencje pytano 800 osób w dniach 29-30 stycznia.

Źródło: "Rzeczpospolita"

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj151
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka