Nieoficjalnie: Krzysztof Ziemiec odchodzi z "Wiadomości" TVP

Krzysztof Ziemiec na korytarzu Telewizji Polskiej, fot. tvp.pl
Krzysztof Ziemiec na korytarzu Telewizji Polskiej, fot. tvp.pl

Krzysztof Ziemiec zrezygnował z prowadzenia głównego wydania „Wiadomości” TVP. Ma go zastąpić Edyta Lewandowska. Dziennikarz pozostanie w Telewizji Polskiej jako prowadzący programy publicystyczne w TVP Info. Ma też poprowadzić "Teleexpress".

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Krzysztof Ziemiec po powrocie do Polski z Davos, gdzie m.in. przeprowadzał wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą, podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezentera głównego wydania „Wiadomości”. Dziennikarz jednak nie odchodzi z Telewizji Polskiej - m.in. nadal będzie gospodarzem emitowanych w TVP Info programów „Studio Zachód” „Minęła 20” i „Woronicza 17”.

Krzysztof Ziemiec jest jedną z kilku osób, które pozostały w „Wiadomościach” po dużych zmianach w redakcji z początku 2016 roku. W ostatnim czasie często krytykowany był za materiały prezentowane w programie, którym komentujący zarzucali stronniczość i brak rzetelności.

Zaremba do Wiadomości TVP: Jaki wy zawód wykonujecie?

Krytycznym momentem było wydanie "Wiadomości" po śmierci Pawła Adamowicza. Ziemiec był mocno krytykowany za wydanie z 14 stycznia. W programie pojawił się m.in. materiał Marcina Sawickiego o mowie nienawiści. Jako przykłady negatywnych wypowiedzi pokazano jedynie słowa polityków PO i osób kojarzonych z opozycją: Jerzego Owsiaka, Lecha Wałęsy i Jerzego Stępnia.

Internauci zarzucili  TVP, że wykorzystała śmierć prezydenta Gdańska do krytyki polityków opozycji oraz Jurka Owsiaka. Nawet prawicowi dziennikarze uznali, że to była przesada. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło mnóstwo skarg. Szczególnie atakowany był Ziemiec jako prowadzący "Wiadomości".

Zareagował na to Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej odpowiadającej w TVP za informacje i publicystykę.


To było ostatnie wydanie „Wiadomości” prowadzone przez Ziemca. W kolejnych dniach dziennikarz prowadził publicystyczne programy „Minęła 20” i „Woronicza 17” za Michała Rachonia. Potem poszedł na urlop. Dziennikarze Wirtualnej Polski dodzwonili się do dziennikarza z pytaniem "Gdzie pan znikł?”. Odpowiedział: „Po tym wszystkim wziąłem urlop. Na razie postanowiłem się nie wypowiadać w żadnej sprawie. Nie komentuję plotek na temat swojego odejścia”. Nie wyjaśnił, kiedy i czy w ogóle wróci do pracy. 

Rachoń odsunięty od prowadzenia dwóch popularnych programów TVP

Mogliśmy go jednak oglądać na wizji  podczas szczytu ekonomicznego w Davos, gdzie przeprowadził wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. Pod koniec rozmowy nawiązał do morderstwa Pawła Adamowicza i ostrego języka debaty publicznej. - Teraz widzowie mogą spytać, czy pan i ja uderzyliśmy się we własne piersi – zapytał.

Jak dowiedział się portal press.pl, że Ziemiec dołączy do grona gospodarzy programu ”Teleexpress” jeszcze w lutym. Dokładna data nie jest na razie znana. Nadal będzie też prowadził prowadził programy w TVP Info.

Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, na Twitterze napisał:


Wśród osób, które są rozważane jako jego zastępstwo w programie, wymienia się Edytę Lewandowską, prezenterkę serwisów w TVP Info. Główne wydania "Wiadomości" poza Krzysztofem Ziemcem prowadzą obecnie także Danuta Holecka i Michał Adamczyk.

image
Edyta Lewandowska, fot. tvp.pl

Edyta Lewandowska z Telewizją Polską związana jest od 1997 roku, kiedy to prowadziła program „Twoja lista przebojów”, a rok później poprowadziła festiwal w Opolu. W kolejnych latach pracowała w TVP Łódź, a w 2005 roku wróciła do TVP1 TVP2, gdzie m.in. prowadziła boczne wydania „Wiadomości”. Była również gospodynią magazynu „Kurier” w TVP3, a od 2007 roku związana jest z TVP Info.

źródło: wirtualnemedia.pl, wp.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj271 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura