123 obserwujących
6375 notek
16111k odsłon
2529 odsłon

Będzie żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Iluminacja na Pałacu Prezydenckim

Iluminacja upamiętniająca Jana Olszewskiego, 8 bm. na Pałacu Prezydenckim w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Iluminacja upamiętniająca Jana Olszewskiego, 8 bm. na Pałacu Prezydenckim w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj152

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zarządzenie żałoby narodowej w związku ze śmiercią Jana Olszewskiego. Żałoba będzie obowiązywała w dniu pogrzebu byłego polskiego premiera. Data nie jest jeszcze znana.

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zmarł były premier Jan Olszewski

"Pożegnanie wybitnego prawnika i polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent.


Prezydent Andrzej Duda, wspominając byłego premiera, podkreślił w rozmowie z PAP, że Jan Olszewski był "człowiekiem wielkiej życzliwości, wielkiego doświadczenia", był też "wielkim państwowcem", który służył Polsce do ostatniej chwili.

Zdaniem Andrzeja Dudy to Jan Olszewski wskazał pewną drogę odwagi i walki o prawdziwie wolną Polskę, o taką Polskę, która jest naprawdę suwerenna, która jest naprawdę niepodległa, której władza walczy ze wszystkich sił o interesy Polski, nie oglądając się na innych.Wcześniej w piątek szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy, z pełnym ceremoniałem.

W piątek wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca Jana Olszewskiego - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta.

Iluminacja przedstawia portret Jana Olszewskiego, opatrzony imieniem i nazwiskiem byłego premiera i datami urodzin i śmierci.

W KPRM wyłożona jest księga kondolencyjna. Jak poinformowała kancelaria premiera, "księga zostanie udostępniona wszystkim, którzy pragną wyrazić żal i oddać szacunek po odejściu wielkiego Polaka, który służył Polsce do ostatnich swoich chwil".

"Odszedł od nas patriota, niezłomny i wierny. Człowiek wielkiej odwagi i mądrości. Wierny idei Niepodległej Rzeczpospolitej. Jan Olszewski całe swoje życie poświęcił Polsce i Polakom" - napisał premier Mateusz Morawiecki w księdze kondolencyjnej.

"Panie premierze nie zapomnimy Pana zasług w wykuwaniu naszej wolności i suwerenności. Pańska postawa była i będzie dla nas wzorem uczciwości. Na zawsze zostanie Pan w naszych sercach, zaś dziedzictwo Pańskiej służby Ojczyźnie i służby Solidarności będzie trwać. Będzie się rozwijać" - podkreślił szef rządu.

Jak dodał: "Dziękujemy, że był Pan z nami, że jest Pan w nas i dla nas. Dla nas dziś i dla przyszłych pokoleń".

Do księgi kondolencyjnej będzie można wpisywać się w sobotę i w niedzielę w godzinach 11.00 – 18.00, a od poniedziałku do dnia pogrzebu, księga będzie wystawiona w godzinach 9.00 – 19.00.

TVP w dniu śmierci Jana Olszewskiego wyemitowała o godz. 20.30 film „Nocna zmiana”, opowiadający o kulisach odwołania rządu Olszewskiego. Po nim pokazano film „Prawnik w czasach bezprawia” o karcie adwokackiej zmarłego premiera. – Mam osobistą satysfakcję, że gdyby nie ten film, to być może nie udałoby się tak społecznie zrehabilitować pamięci Jana Olszewskiego – mówił prezes TVP. Jacek Kurski jest autorem filmu „Nocna zmiana”.

źródło: PAP, tvp.info

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj152
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka