154 obserwujących
8001 notek
21101k odsłon
2688 odsłon

Rewolucyjne zmiany. Rząd przyjął ustawę antylichwiarską

Konferencja prasowa po posiezeniu rządu. fot. PAP/Paweł Supernak
Konferencja prasowa po posiezeniu rządu. fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj116

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy antylichwiarskiej. - Chcemy ograniczyć te drakońskie patologie, które występują na rynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ustawa jeszcze w lipcu ma przejść przez parlament.

Tzw. "ustawa antylichwiarska" przewiduje karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki.Limitem 45 proc. w skali roku mają być objęte umowy zakupów ratalnych, a także tzw. chwilówek. Limity będą jeszcze niższe w przypadku krótszych terminów - w przypadku półrocznych rat, dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 proc., zaś przy tzw. chwilówce na okres miesiąca limit ten ma wynieść tylko 22 proc.

Limit dodatkowych opłat ma zostać wprowadzony także w sytuacjach pożyczek udzielanych na podstawie umowy cywilno-prawnej. Ma on wtedy wynosić 25 proc.

"W celu wzmocnienia ochrony osób korzystających z usług podmiotów udzielających świadczeń pieniężnych (...) zostaje wprowadzony przepis o nadzorze nad instytucjami pożyczkowymi oraz pośrednikami kredytowymi sprawowanym zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Stosownie do przewidzianych w projekcie rozwiązań, nadzór ten będzie realizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego" - głosi ustawa.

W ramach planowanych zmian powstać ma także tzw. kalkulator lichwy. "Każdy będzie mógł na swój telefon ściągnąć bezpłatną aplikację i sprawdzić jaką bierze pożyczkę, od kogo, na ile i za ile. Czy ma do czynienia z lichwiarzem, czy też nie. Będzie to dostępne również na stronie MS" - zapowiadano.

Czasami człowiek za niewielką pożyczkę musi oddawać swój dom czy cały majątek.

Premier przekonywał, że projekt ten ma zapobiegać "naużywaniu silnej pozycji firm pożyczkowych, kredytowych wobec słabszych konsumentów, słabszych obywateli po prostu". Jak dodał, bardzo często są to seniorzy i emeryci.

- Czasami podpisuje się takie umowy, że człowiek za niewielką pożyczkę musi oddawać swój dom czy cały majątek. Dlatego też zajmiemy się zaostrzeniem kar za stosowanie lichwy. To usuwanie pułapek rozstawianych na obywateli nieświadomych, w jakiego typu relacje wchodzą. Pułap odsetek i kosztów pozaodsetkowych zostanie ograniczony, zmniejszony do ogólnego rocznego pułapu sięgającego ok. 50-60 proc. - zapewnił premier.


KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Posiedzenie rządu. fot. PAP/Paweł Supernak
Posiedzenie rządu. fot. PAP/Paweł Supernak Posiedzenie rządu. fot. PAP/Paweł Supernak Konferencja prasowa po posiezeniu rządu. fot. PAP/Paweł Supernak Konferencja prasowa po posiezeniu rządu. fot. PAP/Paweł Supernak
Rząd przyjął ustawę antylichwiarską.fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj116
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka