142 obserwujących
7241 notek
18788k odsłon
3373 odsłony

Wybory 2019. Według najnowszego sondażu PiS może rządzić samodzielnie

Mimo kilku ostatnich wpadek wizerunkowych Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje znaczącą przewagę nad opozycją, fot. PAP/Marcin Obara
Mimo kilku ostatnich wpadek wizerunkowych Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje znaczącą przewagę nad opozycją, fot. PAP/Marcin Obara
Wykop Skomentuj187

45 proc. poparcia dla PiS, 30 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 11 proc. dla SLD i 6 proc. dla PSL - wynika z sondażu Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. W Sejmie po wyborach parlamentarnych 2019 znalazłyby się cztery partie.

Dziennik "Polska The Times" komentuje, że ostatnie wydarzenia, które wydawały się być problematyczne dla wizerunku Prawa i Sprawiedliwości - m.in. dymisja marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku z jego rodzinnymi lotami służbowym samolotem – nie wpłynęły znacząco na poziom poparcia dla PiS, na które chęć głosowania deklaruje 45 proc. ankietowanych.

Według sondażu PiS zdobyłoby 246 mandatów, co oznaczałoby możliwość samodzielnych rządów ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Koalicja Obywatelska traci w stosunku do partii rządzącej aż 15 punktów procentowych. 

Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska, którą wskazało 30 proc. badanych. To w przeliczeniu na mandaty dałoby jej 155 posłów w nowym Sejmie. Wszystko wskazuje też na to, że SLD wraz z pozostałymi ugrupowaniami lewicowymi będzie trzecią siłą polityczną w parlamencie (11 proc. poparcia daje 45 mandatów).
Według sondażu do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL wraz z Kukiz'15 może liczyć na 6 proc. głosów i mandaty poselskie dla 13 swoich przedstawicieli.

Poza Sejmem znalazłyby się Konfederacja Wolność i Niepodległość, którą wskazało 4 proc. badanych, Bezpartyjni i Samorządowcy z 2,5 proc. poparcia oraz Skuteczni Piotra Liroya-Marca, których wybrałoby 1 proc. ankietowanych.

Dziennik publikuje również dane o preferencjach wyborczych Polaków w zależności od miejsca zamieszkania i wieku. W przypadku PiS głosy rozkładają się mniej więcej pół na pół, z niewielką przewagą mieszkańców wsi. Za to na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować najwięcej osób w wieku 60+ (prawie 32 proc.), za to niewielu młodych między 18 a 30 rokiem życia (16 proc.).

Zdecydowana większość osób popierających Koalicję Obywatelską to mieszkańcy miast - 69 proc. (31 proc. to mieszkańcy wsi), ale jeszcze większe poparcie w miastach uzyskuje SLD - 72,4 proc. PSL ma głównie elektorat wiejski (56 proc.).

Koalicja Obywatelska ma stabilny elektorat w każdej grupie wiekowej: 18-29 lat – 20,5 proc., 30-34 lata – 28,6 proc., 45-45 lat – 25,7 proc. i osoby powyżej 60 lat – 25,2 proc., a w przypadku SLD głosy rozkładają się podobnie jak w PiS: 29,8 proc. to osoby powyżej 60 roku życia, a 18,8 poniżej 29 roku życia.

Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe spośród swoich wyborców największym poparciem cieszy się wśród osób mających 30-44 lata - 31,2 proc.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-29 sierpnia 2019 roku przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

ja


Wykop Skomentuj187
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka