163 obserwujących
8939 notek
23644k odsłony
1686 odsłon

Premier zaprezentował "pakt dla przedsiębiorców". Zobacz nowe propozycje PiS

Mateusz Morawiecki. fot. PAP
Mateusz Morawiecki. fot. PAP
Wykop Skomentuj113

Premier Morawiecki podczas konwencji PiS w Katowicach zapowiedział wprowadzenie "paktu dla przedsiębiorców". Zmiany mają dotyczyć m.in. nowych ulg dla małych i średnich firm.

Podczas konwencji w Katowicach premier Morawiecki zaprezentował "Pakiet dla Przedsiębiorców", który jest skierowany do małych i średnich polskich firm, który zakłada dalsze zmniejszanie obciążeń i wsparcie w rozwoju. Ten pakiet ma być kontynuacją takich projektów jak Konstytucja dla Biznesu czy 100 zmian dla firm, a także poszerzeniem działania małego ZUS-u i CIT 9%. 

500 zł ulgi w zryczałtowanym ZUS

Rząd zamierza wprowadzić ulgę w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 zł - oświadczył w Katowicach w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił na konwencji PiS, jeżeli przedsiębiorca ma przychód poniżej 10 tys. zł miesięcznie, a dochód poniżej 6 tys. zł miesięcznie, średnio zapłaci na ZUS o 500 zł mniej niż wynosi zryczałtowana składka, którą płaci każdy przedsiębiorca. 

Jak dodał, zryczałtowana składka ZUS zostaje w obecnej formie dla wszystkich innych przedsiębiorców, nie będzie żadnej zmiany w wysokości składek. Żadnych zmian nie będzie - oświadczył Morawiecki.

Zryczałtowany ZUS pozostaje bez zmian 

Zryczałtowany ZUS pozostaje bez zmian dla wszystkich przedsiębiorców o miesięcznych przychodach powyżej 10 tys. zł - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

"Zryczałtowany ZUS zostaje tak, jak był do tej pory dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł w przychodach co miesiąc" - powiedział premier.

Premier dodał, że zryczałtowany ZUS, który jest naliczany zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, pozostaje bez zmian.

"Warto przypomnieć, jaka partia jako jedyna przez ostatnie 15 lat podniosła składki na ZUS. W 2012 r. składkę rentową o 2 pkt. proc. (...) - partia pana Grzegorza Schetyny" - podkreślił Morawiecki.

1 mld zł na bezpośrednie wsparcie inwestorów

Jeden miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów, 9-proc. CIT do 2 mln euro przychodów oraz prosty PIT - ryczałt do 2 mln euro - to propozycje PiS przedstawione w sobotę na konwencji w Katowicach przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier podkreślił, że rząd w jednej z nowych propozycji "podnosi możliwość rozliczania się na 9-procentowym, jednym z najniższych w Europie podatku CIT z 1,2 do 2 mln euro. "A więc również około 8,5 mln zł - zdecydowana poprawa dla dziesiątek tysięcy firm" - powiedział Morawiecki.

"Jeszcze niższe podatki, jeszcze więcej pieniędzy na inwestycje. Owszem, pewien koszt dla budżetu, ale uniesiemy ten koszt dla budżetu, bo mamy sprawne, sprawiedliwe państwo i dobrze zarządzane finanse publiczne" - mówił premier.

"Wreszcie dla wszystkich firm, też małych i średnich, tych, które chcą inwestować w innowacyjne procesy, przeznaczamy w programie wsparcia inwestycji strategicznych ponad 1 mld zł" - dodał szef rządu. 

KJ

Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka