149 obserwujących
7770 notek
20464k odsłony
2818 odsłon

Bez wiz do USA? Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj314

Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Dodał: "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy".


24 września prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż stosowne wymagania zostały przez Polskę spełnione i droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem. Kiedy wizy do USA nie będą potrzebne? A. Duda dodał, że być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było.

- To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione - twierdził Duda.

Zobacz: Fort Trump przyspiesza. Amerykanie dają zielone światło, zniesienie wiz bliskie jak nigdy

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher deklarowała, że do końca 2019 roku załatwi sprawę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków. - To dla mnie priorytet, To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by to zrobić - zapowiedziała Mosbacher.

Zgodnie z prawem USA, żeby Polska mogła zostać zostać objęta ruchem bezwizowym (Visa Waiver Program), musi spełnić przede wszystkim jedno istotne kryterium. W ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wiz B1/B2 (wiza turystyczna, wiza biznesowa) nie może być wyższy niż trzy proc. W 2017 roku wynosił on dla Polaków 5,9 proc.


KJ

Wykop Skomentuj314
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka