Gorące tematy:

132 obserwujących
6621 notek
16998k odsłon
2788 odsłon

Bez wiz do USA? Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj314

Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Dodał: "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy".


24 września prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż stosowne wymagania zostały przez Polskę spełnione i droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem. Dodał, że być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było.

- To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione - twierdził Duda.

Zobacz: Fort Trump przyspiesza. Amerykanie dają zielone światło, zniesienie wiz bliskie jak nigdy

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher deklarowała, że do końca 2019 roku załatwi sprawę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków. - To dla mnie priorytet, To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by to zrobić - zapowiedziała Mosbacher.

Zgodnie z prawem USA, żeby Polska mogła zostać zostać objęta ruchem bezwizowym (Visa Waiver Program), musi spełnić przede wszystkim jedno istotne kryterium. W ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wiz B1/B2 (wiza turystyczna, wiza biznesowa) nie może być wyższy niż trzy proc. W 2017 roku wynosił on dla Polaków 5,9 proc.


KJ

Wykop Skomentuj314
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka