10 obserwujących
429 notek
1837k odsłon
6470 odsłon

Do USA bez wizy. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Od 11 listopada 2019 r. możemy latać do USA bez wizy.
Od 11 listopada 2019 r. możemy latać do USA bez wizy.
Wykop Skomentuj66

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą latać do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Nasz kraj został objęty programem Visa Waiver. Poznaj nowe zasady podróżowanie do USA. 

Dlaczego wejście Polski do Programu Ruchu Bezwizowego zajęło tak dużo czasu? Ponieważ większość krajów sąsiadujących z Polską została do niego włączona w czasie, gdy zasady były mniej restrykcyjne. Polska spełniła obecnie wszystkie zaostrzone wymogi prawne dotyczące członkostwa w Programie Ruchu Bezwizowego.

ESTA

W przypadku krótkich turystycznych i biznesowych wyjazdów na 90 dni lub krócej, obywatele Polski nie muszą posiadać wizy - wystarczy uzyskać autoryzację w internetowym systemie rejestracji podróży ESTA. Dzięki autoryzacji dużo szybciej przejdziemy wstępną kontrolę na granicy. 

Dla innych rodzajów wyjazdów: pobytów dłuższych niż 90 dni, do pracy lub nauki w USA wiza będzie nada wymagana.  Polscy obywatele zarejestrują się w ESTA na krótko przed terminem wejścia w życie ruchu bezwizowego. Autoryzacja ESTA jest wymagana od turystów ze wszystkich 38 krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego.

Rejestracja w ESTA kosztuje 14 dolarów. To dużo mniej niż wyrobienie wizy (160 dolarów).

Do USA z wizą

Każdy podróżny posiadający ważną wizę USA może z niej korzystać również po włączeniu Polski do ruchu bezwizowego. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi starać się o autoryzację ESTA. 

Jeśli podróżny otrzymał odmowę wizy lub w przeszłości miał problemy z prawem - np. zapadł wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA nie otrzyma autoryzacji w systemie ESTA. Każda osoba, która otrzyma odmowę rejestracji w ESTA może starać się o wizę amerykańską w ambasadzie lub konsulacie USA.

Ograniczenia w ruchu bezwizowym

Ruch bezwizowy jest dostępny dla podróżnych przybywających do USA lotami komercyjnymi lub statkami. Specjalne zasady obowiązują turystów przekraczających granicę lądową samochodem lub pieszo.

Pełne informacje o Programie Ruchu Bezwizowego (w tym ESTA) są na stronie internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA dotyczącej ESTA pod tym adresem

Kolejne szczegóły można poznać na stronie Departamentu Stanu, a dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Ambasady USA


GW


Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości