135 obserwujących
6656 notek
17096k odsłon
3889 odsłon

Fort Trump przyspiesza. Amerykanie dają zielone światło, zniesienie wiz bliskie jak nigdy

Prezydent USA, Donald Trump. Fot. PAP/EPA
Prezydent USA, Donald Trump. Fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj96

Już 1 września Donald Trump może ogłosić rozbudowę amerykańskich baz wojskowych w Polsce - dowiaduje się "Rzeczpospolita". W grę wchodzi również - szybsze niż zakładano - zniesienie wiz dla Polaków.

W połowie czerwca Andrzej Duda miałby pojechać do Białego Domu, aby dopiąć szczegóły porozumienia polsko-amerykańskiego ws. Fort Trump. Nad takim terminem rozmów z polskim prezydentem rozmyśla Donald Trump. Dotąd w planach Andrzeja Dudy była podróż do USA w tym terminie, ale o charakterze gospodarczym i tylko na Zachodnie Wybrzeże. Okazuje się, że kwestia stałej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce może zostać omówiona jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.


Zaproszenie dla prezydenta Trumpa na 1 września jest aktualne. Prezydent Duda poleci w czerwcu do USA


- Mogę potwierdzić, że zaproszenie dla prezydenta Trumpa na 1 września jest aktualne. Prezydent Duda poleci w czerwcu do USA. Jednak to Biały Dom ogłasza kalendarz zajęć Donalda Trumpa i robi to z niewielkim wyprzedzeniem - odpowiada "Rzeczpospolitej" Krzysztof Szczerski, minister z Kancelarii Prezydenta. Polska dyplomacja nie zaprosiła na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Władimira Putina.

Przyjazd Trumpa do Polski otwiera szansę na to, aby inni przywódcy zachodni pojawili się na Westerplatte - mowa o politykach z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej. Amerykański prezydent wysłałby silny sygnał w świat o strategicznym sojuszu z Polską.

Trump ma też swój interes w zacieśnieniu relacji z Warszawą - przyjazd 1 września na obchody może pomóc mu w uzyskaniu reelekcji. Trump mocno liczy na głosy Polonii i nakłania Pentagon do podjęcia rozmów z Polską.

Na Fort Trump, potwierdzonym przez kilka amerykańskich i polskich źródeł, jednak nie koniec. Amerykański przywódca jeszcze w tym roku miałby ogłosić zniesienie wiz dla Polaków, chociaż okres rozliczeniowy programu wizowego kończy się 30 września. Trump dokonałby przełomu w polsko-amerykańskich relacjach właśnie 1 września. Na koniec, prezydent USA ma zaproponować kilka ważnych inwestycji energetycznych. Amerykanie prowadzą z polskim rządem rozmowy na temat budowy elektrowni jądrowej.


GW

Wykop Skomentuj96
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka