140 obserwujących
7216 notek
18707k odsłon
1248 odsłon

Bez wizy do USA od 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. fot. PAP
Wykop Skomentuj202

 - Od 11 listopada 2019 roku będzie możliwe bezwizowe podróżowanie do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. 

- Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Duda podziękował szczególnie prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji, a także ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher za jej zaangażowanie w sprawę zniesienia wiz.

Zobacz: Do USA bez wizy. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Ambasador USA: gratuluję Polakom

Gratuluję Polakom - 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych - mówiła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po tym jak prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska została przyjęta do ruchu bezwizowego z USA.

Przypomniała, że sprawa ruchu bezwizowego była ważnym tematem już podczas jej pierwszych spotkań z prezydentem Dudą. - Prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło. Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowe. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy - powiedziała Mosbacher.

Ambasador USA przypomniała też, że zapowiedzi dotyczące ruchu bezwizowego z Polską padły ze strony USA już wcześniej, m.in. obietnice takie składał były prezydent Barack Obama, jednak nie zostały one zrealizowane. - I kiedy prezydent Duda opowiedział tę historię prezydentowi Donaldowi Trumpowi, to prezydent Trump przyszedł do mnie i powiedział: "Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę, żeby tę sprawę załatwić" - opowiadała amerykańska ambasador. Zaznaczyła, że zespół ten powstał zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce.

- To był bardzo skomplikowany proces, który przebiegał zgodnie z wymogami prawa" - zapewniła Mosbacher. Wskazała m.in. na konieczność uwzględnieniu w decyzji o ruchu bezwizowym odpowiedniego odsetka odmów wizowych. "Przeprowadziliśmy kampanię i zwróciliśmy się do Polaków i polskich przedsiębiorstw i amerykańskich firm (...), żeby przychodzili i występowali o wizę, żebyśmy mogli zmniejszyć odsetek odmów wizowych właśnie w ten sposób. I udało się to - podkreśliła Mosbacher. 

Podsumowując dodała też, że oczekiwaniem prezydenta Polski było to, by bezwizowy ruch Polski z USA wprowadzić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. fot. PAP

Jak będą wyglądać podróże bez wiz do USA?

Georgette Mosbacher nie ma wątpliwości, że przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego to historyczny sukces. 

Ambasador USA w Polsce zamieściła na Twitterze film instruktażowy. Można się z niego dowiedzieć krok po kroku, jakie formalności trzeba będzie spełnić, by wyruszyć w podróż do Stanów Zjednoczonych.


KJ

Wykop Skomentuj202
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka