0 obserwujących
113 notek
27k odsłon
  226   0

Sudany: klimat po piątkowym bombardowaniu

Pokłosie piątkowego ataku bombowego Sudanu na terytorium Sudanu Południowego (sprawa opisana początkowo tutaj: http://lubczasopismo.salon24.pl/sudan/post/435566,sudanski-efekt-jojo).

1. Sudan Południowy złożył w sobotę oficjalną skargę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, po tym, jak sąsiedni Sudan zrzucił bomby na terytorium kraju w pobliżu Darfuru Południowego - ogłosili przedstawicie władz. (...)

Jackline Nyibol Benjamin Ajonga, minister informacji stanu Północne Bahr el-Ghazal [to tutaj zostały zrzucone bomby - przyp. MzS], powiedziała 'Sudan Tribune', że Siły Zbrojne Sudanu przeprowadziły ataki na hrabstwa Aweil Wschód oraz Aweil Północ, zabijając przynajmniej jednego cywila i raniąc dziewięć kolejnych osób, powodując także panikę pośród miejscowej ludności.

- Zrzucono osiem bomb, zginął jeden mężczyzna, a jego żona została ranna. Do ataku doszło, gdy spali w swoim domu. Siedem kolejnych osób zostało rannych w ataku na wioski Warlang i Warpac - powiedziała pani minister."

http://www.sudantribune.com/South-Sudan-launches-complaint-at,43328

---

2. "Mediatorzy Unii Afrykańskiej ogłosili w sobotę, że Sudan i Sudan Południowy zgadzają się kontynuować negocjacje zgodnie z planem. Informacja ta pojawiła się 24 godziny po decyzji Dżuby o zawieszeniu rozmów. (...)

- Potrzebujemy śmiałych decyzji z obu stron.. Dyskutują nad tymi sprawami już od ponad roku i dobrze wiedzą, gdzie się różnią, a gdzie - zgadzają - powiedział zachodni dyplomata, który wolał zachować anonimowość.

Mediatorzy przygotowują się do następnego spotkania na szczycie prezydentów Baszira i Kiira, na którym można by przedstawić im szereg propozycji rozwiązania zaległych kwestii."

http://www.sudantribune.com/Sudan-and-South-Sudan-agree-to,43332

---

3. Rebeliancki Ruch na rzecz Sprawiedliwości i Równości gwałtownie zaprzeczył, jakoby przeprowadzał atak na stan Darfur Południowy z terytorium Sudanu Południowego - wskazując przy tym, że takie 'fałszywe oskarżenia' mają na celu przykryć świeże bombardowania przeprowadzone [przez Sudan] w południowosudańskim stanie Północne Bahr el-Ghazal. (...)

Przedstawiciel rebeliantów mówił też, że sudański rząd w czasie negocjacji wykorzystuje ataki, aby spróbować wzmocnić swoją pozycję w rozmowach.

- Właściwie, oni nigdy na poważnie nie szukają prawdziwego politycznego rozwiązania - dodał.

http://www.sudantribune.com/JEM-rebels-deny-launching-attack,43333

O co w tym chodzi? Sudan od piątku utrzymuje, że nie zaatakował terytorium Sudanu Południowego. Przedstawiciele kraju twierdzą, że ich armia zaatakowała konwój rebeliantów, który wjechał do Darfuru z terytorium Sudanu Południowego, ale że było to już na północnym terytorium. Jakkolwiek, z ogólnego obrazu faktów wynika dość jasno, że do bombardowania na terytorium Sudanu Południowego jednak doszło. Tym bardziej, że to nie pierwsza sytuacja tego typu w ostatnich miesiącach. Ogólnie Południe szacuje, że od momentu uzyskania niepodległości w lipcu zeszłego roku północny sąsiad zrzucił na jego terytorium kilkadziesiąt bomb, były już ofiary śmiertelne.

---

Modlitwa za Sudan

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale