15 obserwujących
331 notek
257k odsłon
7440 odsłon

Czajka - awaria kolektora oczami inżyniera

Wykop Skomentuj261

image

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,w-tym-tunelu-doszlo-do-awarii-brwidac-ze-dzialala-ogromna-sila,298332.html


Tekst poniżej napisałem zanim pojawiły się nowe informacje, tak jak ta ze screenu filmiku z TVN (powyżej). Nie muszę wycofywać tego tekstu, ale na podstawie zdjęcia można mieć dodatkowe podejrzenia. 

Jak widać powierzchnia posadzki w tunelu jest pofalowana. To by wskazywało na silne zniszczenie rurociągów i być może czynnikiem dodatkowym było powstanie zjawiska nadzwyczajnego - uderzenia hydraulicznego. 

Jest to dodatkowy błąd w projektowaniu, bo zasuwy powinny znajdować się przed syfonem, a nie za ( po prawej stronie Wisły). Takie uderzenie o znacznej sile może powstać tylko przy nagłym zamknięciu zasuw. Może wydano polecenie ich zamknięcia z powodu niewydolności oczyszczalni ? Jednak i wtedy jest to wina człowieka - powinna być instrukcja opisująca prędkość zamykania zasuwy. Chyba, że uległa ona awarii.

To tyle co mogę napisać mając szczątkowe informacje. 

I tak lepiej niż bzdury, które pojawiły się w Radiu Maryja ze str. inż, Wasia, czy ze strony Gróbarczyka.


----------------------------------------------------------------------------------------------------

image

http://www.tomaszow-lubelski.pl/infpub/IRGK.271.6.2011_zalacznik_nr_9.pdf

image

https://www.prik.pl/wp-content/uploads/2017/07/Mariola-BłajetSieci-kanalizacyjne-z-tworzyw-sztucznych-vs.-materiały-inne-–-porównanie-własności.pdf


image

http://www.inzynierbudownictwa.pl/inwestycje,inwestycje,artykul,nowatorskie_rozwiazania_tunelowe_i_mikrotunelowe_przy_realizacji_ukladu_przesylowego_do_oczyszczalni_sciekow_czajka,4983


Nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem to zestawienie pokazuje przyczynę uszkodzenia kolektorów.

Pierwszy rysunek pokazuje standardowe układanie rurociągów na ŻELBETOWEJ ławie fundamentowej. Jest to istotne z tego powodu, że zapewnia to równomierny rozkład obciążenia na wymaganej 1/4 obwodu rurociągu. W większości wypadków rurociągi podziemne układa się na gruncie rodzimym - znowu zapewnia to minimalne odkształcenia.

Inną sprawdzoną formą jest układanie na podporach, napowietrzne. Są to sprawdzone metody nawet dla stosunkowo nowej technologii rur GRP, bo z takich ułożono syfon w części tunelowej.

Moja teza jest następująca - uszkodzenie rurociągów jest spowodowane niestabilnym fundamentowaniem i zmiennym obciążeniem (w efekcie zmęczeniem materiału).

Z czego wynika ta niestabilność ? Warunki gruntowe są zmienne na długości tunelu. Nie tylko ze względu na rodzaj gruntu, ale i przepuszczalność/nawodnienie. Możliwe, że niski poziom wody w Wiśle miał dodatkowy wpływ na ugięcie tunelu. Tunel drążono chyba przy przynajmniej średnich stanach wód.

 Wzdłuż trasy projektowanego tunelu warunki gruntowo-wodne są zmienne, choć w miarę jednorodne. Począwszy od komory startowej, na ok. 210 m trasy, występują iły oraz gliny trzeciorzędowe z licznymi nawodnionymi przewarstwieniami piaszczystymi. Dalej (odcinek 210–310 m) tunel przebiega przez występujące w obrębie rynny erozyjnej nawodnione, przepuszczalne i półprzepuszczalne grunty piaszczysto-gliniasto-pylaste. Potem na odcinku od 370 do 500 m występują nawodnione piaski rzeczne, które przechodzą w iły, oraz gliny trzeciorzędowe. Na 940 m, licząc od komory startowej, rozpoczynają się ponownie opisane już utwory piaszczysto- gliniasto-pylaste. Od 1070 m trasy (licząc od komory startowej) do jej końca  tunel przebiega ponownie w obrębie nawodnionych piasków pylastych.

W/g rysunku rurociągi obudowane są BETONEM. Nie jest to beton konstrukcyjny.

Tak czy siak beton ma 0 wytrzymałości na rozciąganie. W przypadku zginania mamy do czynienia z rozciąganiem w dolnej części ustroju. W konsekwencji może dojść do pęknięcia "fundamentu" rurociągu, a dalej nawet do ścinania w tym miejscu, tak jak w przypadku nitów. Rury w żadnym wypadku nie są projektowane na takie obciążenia.

Nie bardzo wiem co to za konstrukcja w części dennej tunelu. Nie mam też pojęcia co za idea przyświecała projektantom, żeby uniemożliwić kontrolę stanu rurociągu, inną jak wejście do środka. W tunelu znajdują się kamery, ale mogą obserwować głównie stan torowiska kolejki. ;)

Ze znanych informacji wiadomo, że tunel został zalany ściekami. Tak więc usunięcie awarii, to naprawa rurociągu. Nie powinna być zbyt trudna, ani kosztowna. No chyba, że Czaskoski zrobi to w stylu PO i wybierze ofertę 100% droższą od najtańszej.

W świetle opublikowanych zdjęć, to jednak nie będzie tanio.

UZUPEŁNIENIE

Nadal tylko moim zdaniem - ścieki dostały się między ścianę tunelu i "korek betonowy" co spowodowało jego wypłynięcie. Zniszczenia rury są prawdopodobnie olbrzymie. Chodzi tu o obszar między ścianami oporowymi tunelu, który tworzy "szczelną" rurę osłonową.


http://www.inzynierbudownictwa.pl/inwestycje,inwestycje,artykul,nowatorskie_rozwiazania_tunelowe_i_mikrotunelowe_przy_realizacji_ukladu_przesylowego_do_oczyszczalni_sciekow_czajka,4983

Wykop Skomentuj261
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie