0 obserwujących
12 notek
32k odsłony
  1848   0

Kurban Bayram

Kurban Bayram, czyli Święto Ofiar, to najważniejsze święto obchodzone przez cały świat muzułmański. Rozpoczyna się 10 dnia Zu al-hidżdża, czyli ostatniego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim i trwa przez 3-4 dni. W tym roku będzie to miało miejsce 15 listopada. W tym czasie wielu muzułmanów udaje się na pielgrzymkę do Mekki, którą muszą obowiązkowo odbyć raz w życiu. W Turcji święto jest okresem wolnym od pracy a wszystkie urzędy publiczne są pozamykane.

 

 

Święto Ofiar zostało ustanowione przez Mahometa i upamiętnia postać Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Zarówno w Biblii jak i w Koranie odnajdujemy podobną historię. Abraham miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze owcę zamiast dziecka.

Pierwszego dnia mężczyźni, kobiety i dzieci powinni obudzić się wcześnie, tak żeby zdążyć z wszystkimi przygotowaniami, założyć swoje najlepsze ubrania i udać się do meczetu na nabożeństwo. Po powrocie rozpoczyna się właściwe święto.

Kurban jest rytualną ofiarą, którą na pamiątkę czynu Abrahama składa ojciec rodziny. Oznacza ona zabicie określonych prawem muzułmańskim zwierząt w imię Boga. Zwierzę powinno mieć co najmniej rok i być zdrowe. Następnie dzieli się mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie.

Złożenie ofiary jest dla muzułmanów symbolem posłuszeństwa wobec Boga, wzorem Abrahama oznacza gotowość wyrzeczenia się własnych ambicji i aspiracji. Oprócz wymiaru duchowego podkreśla się znaczenie społeczne tego święta. Dzielenie się ofiarowanym mięsem ma budować pomiędzy ludźmi świadomość braterstwa i przyjaźni. W czasie Święta Ofiar wielu muzułmanów składa też datki pieniężne przeznaczone na pomoc biednym i fundacje charytatywne.

Inną tradycjami związanymi z tym świętem jest odwiedzanie cmentarzy i składanie wizyt rodzinie i przyjaciołom.

 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale