93 obserwujących
454 notki
601k odsłon
1211 odsłon

12.kwietnia 1961 Gagarin. Pierwsza Orbita

Wykop Skomentuj15

 

12. kwietnia 1961 roku w Związku Sowieckim wystrzelono pierwszego człowieka w Kosmos. Na wokółziemską orbitę wszedł statek kosmiczny Wostok z Jurijem Gagarinem na pokładzie.

Warto wiedzieć, że rzeczywistym bohaterem tego niekwestionowanego osiągnięcia technicznego, jak to bywa częściej niż to zauważamy był jeden człowiek., Sergiusz Korolow.

 

 

Sergiusz Korolow - Główny Konstruktor sowieckiego programu rakietowego

 

Kiedy jego zabrakło - cały sowiecki program podboju Kosmosu niemal stanął w miejscu. 

Gagarin po swoim locie triumfalnie objechał świat. Na zdjęciu mjr. Gagarin na lotnisku Okęcie w Warszawie. Lot Gagarina można różnie oceniać. Na pewno jest to historyczne dokonanie ludzkości. 

Ale ... minął już ponad półwiek. Wiele zdaje się wykazywać, że wyczyn braci Wright był dla naszej cywilizacji bardziej przydatnym krokiem niż lot Gagarina. Pół wieku od lotu braci Wright lotnictwo było powszechnie używano. Każdy człowiek na Ziemi mógł za niewygórowaną kwotę skorzystać z komunikacji lotniczej. Skutecznie lotnictwo używały wojska wszystkich liczących się państw świata. 

A załogowe loty w Kosmos? Coraz więcej wskazuje że po spełnieniu swojej roli demonstracji poziomu techniki kolejnych państw (od ZSRR zaczynając a na Korei Północnej kończąc)  załogowe loty w Kosmos powoli utracą na znaczeniu.

Można jeszcze liczyć na loty turystyczne. Ale lot kosmiczny to prawie sama nuda. Można to stwierdzić oglądając znakomity film "First Orbit" zrealizowany rok temu z okazji 50 lat od lotu Gagarina. Film ten jest niemal dokumentem najwyższej wagi. W czasie rzeczywistym, zgodnym z czasem jaki płynął w kabinie Wostok odtworzone zostały rozmowy jakie prowadził podczas lotu Gagarin z Korolowem a później gdy był nad Pacyfikiem z kolegą kosmonautą Aleksej Leonowem prowadzącym konwersację ze statku na Pacyfiku. Wykorzystując, że międzynarodowa stacja kosmiczna lata na dokładnie tej samej orbicie, którą zainicjował Gagarin dodano w filmie obrazy obszarów nad którymi leciał Jurij sfilmowane z ISS. Gorąco namawiam do obejrzenia filmu!

 

First Orbit - Pierwsza Orbita

 

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale