Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
64 obserwujących
442 notki
1060k odsłon
895 odsłon

Dudy. Instrument moich marzeń.

Wykop Skomentuj91


Zawsze trzeba mieć marzenia. Zdradzę Wam, że ja chciałbym się jeszcze nauczyć grać na dudach. To niezwykły instrument o potężnym bojowym dźwięku. Niestety moi sąsiedzi nie znieśliby moich ćwiczeń, więc liczę na to, że jeszcze na starość zamieszkam w jakimś odludnym miejscu i wtedy – wtedy kupię sobie szkockie dudy i będę grać.

Ale polskie dudy to też niezwykły instrument. Czasem zwane kozą, najpopularniejsze były na Podhalu i Sląsku.

Dud nie należy mylić z kobzą.

Często słyszę tę pomyłkę, kiedy rodzice objaśniają dzieciom, kto i na czym gra w góralskiej kapeli. Kobza to instrument z grupy chordofonów szarpanych – czyli instrument strunowy! W przeciwieństwie do kobzy, dudy są instrumentem z grupy aerofonów stroikowych, w którym dźwięk wydobywany jest przez przepływające powietrze.

W najbliższą niedzielę pomylenie dudy z kobzą może mieć dla Polski dramatyczne skutki. Z tego powodu pokazuję Wam kilka fragmentów muzycznych z udziałem dud.

Dudy mają, co najmniej jedną piszczałkę wydającą stały dźwięk – w dudach podhalańskich to tak zwany bąk – i przebierkę na której grający może modulować wydawany dźwięk.


Dudy mają starożytne tradycje, jako instrument bojowy i były wykorzystywane przez rzymskie wojsko. Ale i w starożytnej Grecji znane były podobne instrumenty.

No to dobrze! Wsłuchajcie się w muzykę dud i nie róbcie głupot w niedzielę myląc dudy z kobzami!!!ps. 15:20 Tu nagrania nadesłane przez czytelników mojego bloga:


I dudy z Wielkopolski:

I jeszcze "Szkoci" z Częstochowy:


Wykop Skomentuj91
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura