Andrzej Halicki Andrzej Halicki
725
BLOG

Parlament Europejski mówi jednym głosem ws. zakazu wiz dla Rosjan

Andrzej Halicki Andrzej Halicki UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Ponad podziałami politycznymi, europosłowie z Polski i innych krajów UE nalegają na restrykcje wizowe dla Rosjan. Publikuję wspólny list Europarlamentarzystów do Rady UE w tej sprawie.

Kwestia restrykcji wiz turystycznych do UE dla Rosjan, w związku z trwającą rosyjska wojną na Ukrainie to kwestia bezpieczeństwa i pokoju społecznego w krajach Unii Europejski. Doświadczenie państw sąsiadujących z Rosją, w tym Polski, ale także państw bałtyckich pokazuje dosadnie, że przepływ ludzi, a więc i towarów oraz usług z Rosji do UE może być bardzo upolitycznione i wykorzystane przez rosyjskie służby państwowe, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo europejskie.

Unia Europejska podjęła już pierwszy krok w tej sprawie. Zawiesiła umowę pomiędzy Rosją i UE ułatwiającą procedurę wizową dla obywateli rosyjskich z 2007 roku. Rosjanom będzie teraz trudniej o wizę turystyczną do strefy Schengen. Uważam jednak, że jako UE możemy pójść krok dalej. Unię stać na odważniejszą politykę, która bierze pod uwagę doświadczenie regionu Europy Wschodniej. Jeśli nie ma jeszcze zgody na pełen zakaz wjazdu do UE dla wszystkich obywateli rosyjskich, zacząć możemy od tych grup społecznych które są pośrednio i bezpośrednio związane z rosyjską agresją na Ukrainę. To jest przede wszystkim żołnierzy i pracowników rosyjskiego wojska oraz rosyjskiej administracji publicznej. W związku z tym, że białoruskie wojsko wspiera czynnie armię rosyjską w wysiłku wojennym w Ukrainie, tę grupę społeczną także powinny objąć sankcje.

Wspólnie z litewskim europosłem z grupy politycznej Odnowić Europę - Petrasem Austrevicius - zaproponowaliśmy wspólne stanowisko i list Europosłów do Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz ministra spraw zagranicznych Czech, kraju który aktualnie sprawuje prezydencję w Radzie UE Jana Lipavský'ego w tej sprawie.

Decyzja ws. zablokowania wiz leży w kompetencjach Rady UE i Rady Europejskiej. Gdyby to zależało od PE, Rosjanie nie mogliby podróżować do UE już dawno. Nie odpuścimy w tej sprawie i będziemy wywierać presję polityczną na wszystkich rządach unijnych, aby kroki podjęte na rzecz bezpieczeństwa, w związku z wojną w Ukrainie były adekwatne do zagrożenia.

Co ważne, poparcie pod listem udało nam się zdobyć ponad podziałami politycznymi. Nasz apel poparli posłowie różnych grup politycznych w Parlamencie Europejskim i różnych krajów.

Przedstawiam poniżej treść listu w języku angielskim. W tej wersji list został wysłany i podpisany przez sygnatariuszy. Poniżej tłumaczenie funkcjonalne listu na język polski.

To:

High Representative of the European Union for Foreign and Security Affairs/ Vice-President of the Commission Josep Borrell

Foreign Affairs Minister of the Czech Republic Jan Lipavský

Brussels, 12 September 2022

Dear HR/VP Borrell,

Dear Minster Lipavsky,

We, the undersigned Members of the European Parliament, take note of the conclusions from the informal meeting of the EU Foreign Affairs Council on 31st of August about the suspension of the visa facilitation agreement between the EU and Russian Federation from 2007. This will, hopefully, reduce the number of tourists visas issued to Russian citizens to the EU and contribute to the European security. 

This decision solely, however, will not address many social and security concerns that EU Members States experience in relation with the current situation of Russian citizens in the Schengen area.

A regional visa ban is a good, but partial solution. The EU as a community and a block of states should learn the lessons from the experience of bordering countries with Russia, like Finland, the Baltic states and Poland. The knowledge, as well as political and security concerns of these countries is a reasonable and a legitimate basis for an EU-wide agreement for a Russian tourists visa ban.

Since the EU-wide agreement on a visa-ban for all Russian citizens could not be reached at the recent informal meeting, we suggest that the Council considers another decision at the closest convenience. A compromise may consists of a decision to impose a ban for all members of Russian and Belarusian armed forces, including staff and family members, as well as for central administration clerks and their families. Such decision would send a clear signal that the social groups that are directly or indirectly related to the Russian state war efforts are not allowed to enter into the EU territory and take advantage of European freedoms and prosperity.

We trust that the debate on that matter is not yet finalised in the Council and that the new arguments and solutions may be considered.

Sincerely,

Petras Auštrevičius, Renew Europe, Lithuania

Andrzej Halicki, EPP, Poland

Beata Mazurek, ECR, Poland

Jiří Pospíšil, EPP, Czechia

Witold Jan Waszczykowski, ECR, Poland

Jerzy Buzek, EPP, Poland

Ivan Štefanec, EPP, Slovakia

Milan Zver, EPP, Slovenia

Dace Melbārde, NA, Latvia

Bart Groothuis, Renew Europe, Netherlands

Janina Ochojska, EPP, Poland

Miapetra Kumpula-Natri, S&D, Finland

Anna Fotyga, ECR, Poland

Vladimír Bilčík, EPP, Slovakia

Anna Zalewska, ECR, Poland

Tomáš Zdechovský, EPP, Czechia

Janusz Lewandowski, EPP, Poland

Radosław Sikorski, EPP, Poland

Róża Thun und Hohenstein, Renew Europe, Poland

Adam Sebastian Jarubas, EPP, Poland

Krzysztof Hetman, EPP, Poland

Jacek Saryusz-Wolski, ECR, Poland

Jaak Madison, ID, Estonia

Juozas Olekas, S&D, Lithuania

Andrus Ansip, Renew Europe, Estonia

Peter Pollák, EPP, Slovakia

Patryk Jaki, ECR, Poland

Adam Bielan, ECR, Poland

Bronis Ropė, Greens/EFA, Lithuania

Antoni Comín, NA, Spain

Carles Puigdemont, NA, Spain

Clara Ponsatí, NA, Spain

Jarosław Duda, EPP, Poland

Romana Tomc, EPP, Slovenia

Urmas Paet, Renew Europe, Estonia

Rasa Jukneviciene, EPP, Lithuania

Łukasz Kohut, S&D, Poland

Nicolae Stefanuta, Renew Europe, Romania

Tomasz Frankowski, EPP, Poland

Elżbieta Łukaciejewska, EPP, Poland

Jan-Christoph Oetjen, Renew, Germany

Ausra Maldeikiene, EPP, Lithuania

Ewa Kopacz, EPP, Poland

Karen Melchior, Renew Europe, Denmark

Liudas Mazylis, EPP, Lithuania

Ivan Štefanec, EPP, Slovakia

Vlad GHEORGHE, Renew Europe, Romania

Marian-Jean Marinescu, EPP, Romania

Jarosław Kalinowski, EPP, Poland

Bogusław Liberadzk, S&D, Poland

------------------------------------

Informacyjnie zamieszczam także wolne tłumaczenie listu na język polski. Zaznaczam jednak, że sygnatariusze listu podpisywali treść w języku angielskim:

Adresaci:

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa / Wiceprzewodniczący Komisji Josep Borrell

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavský


Bruksela, 12 września 2022 r.

Szanowny Panie Wysoki Przedstawicielu Ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE,

Szanowny Panie Ministrze,

My, niżej podpisani posłowie do Parlamentu Europejskiego, przyjmujemy do wiadomości wnioski z nieformalnego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych UE z dnia 31 sierpnia w sprawie zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Federacją Rosyjską z 2007 roku. Mamy nadzieję, że zmniejszy to liczbę wiz turystycznych wydawanych obywatelom rosyjskim do UE i przyczyni się do bezpieczeństwa Państw Członkowskich Unii.  

Szanując tę decyzję Rady, uważamy jednak, że decyzja o zawieszeniu ułatwień wizowych, ale utrzymanie dostępu dla obywateli rosyjskich do UE nie rozwiąże wielu problemów społecznych i bezpieczeństwem związanych z obecnością rosyjskich obywateli na terytorium UE w trakcie trwającej rosyjskiej wojny w Ukrainie. Są to problemy, których każdego dnia doświadczają nasi obywatele w strefie Schengen.

Regionalny zakaz wizowy jest dobrym, ale częściowym rozwiązaniem. UE jako wspólnota i blok państw powinna wyciągnąć wnioski z doświadczeń krajów sąsiadujących z Rosją, takich jak Finlandia, kraje bałtyckie i Polska. Wiedza i doświadczenie tych społeczeństw są rozsądną i uzasadnioną podstawą do zawarcia ogólnounijnej umowy o zakazie wydawania wiz turystycznych dla Rosjan.

Ponieważ na ostatnim nieformalnym posiedzeniu nie udało się osiągnąć ogólnounijnego porozumienia w sprawie zakazu wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji, sugerujemy i namawiamy, aby Rada rozważyła kolejną decyzję w najbliższym możliwym terminie. Kompromis mógłby polegać na decyzji o nałożeniu zakazu wiz do UE na wszystkich członków rosyjskich i białoruskich sił zbrojnych, w tym na pracowników cywilnych wojska i członków rodzin. Podobnym zakazem powinni być objęci urzędnicy administracji centralnej obu tych państw i ich rodziny. Taka decyzja byłaby wyraźnym dowodem, że te grupy społeczne, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z wysiłkami wojennymi państwa rosyjskiego, nie mogą wjechać na terytorium UE i skorzystać ze swobód i wygód Unii Europejskiej.

Ufamy, że debata w tej sprawie nie została jeszcze zakończona w Radzie i że nowe argumenty i rozwiązania mogą zostać wzięte pod uwagę.

Poseł do Parlamentu Europejskiego, #PlatformaObywatelska #KoalicjaEuropejska, #EuropejskaPartiaLudowa, Przewodniczący Delegacji PO-PSL w Europarlamencie,  Poseł na Sejm w latach 2007 - 2019, w latach 2014 - 2015 Minister Administracji i Cyfryzacji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka