61 obserwujących
105 notek
351k odsłon
  408   0

Historia pewnego pomnika - ad 2014

Tekst jest kontynuacją notki zamieszczonej przed rokiem
Historia pewnego pomnika czyli kopać nie nada.

Osobom mniej zorientowanym polecam zerknąć do tego tekstu i chociażby pobieżnie przypomnieć sobie ciąg wydarzeń, złożnych deklaracjii i obietnic wysokich funkcjonariuszy państwa polskiego w minionych latach w jednej tylko sprawie - budowy pomnika.

Dla osób nie lubiących wracać do starych notek przypomnę, że w pod patronatem prezydentów Komorowskiego i Miedwiediewa został rozpisany międzynarodowy konkurs na pomnik, który miał stanąć w Smoleńsku 10 kwietnia 2013r.  W końcu grudnia 2012r w centrum rzeźby w Orońsku zebrał się sąd  konkursowy w składzie: profesor Adam Myjak (przewodniczący), prof. Grzegorz Kowalski, Ewa Komorowska, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, Stefanie Amparo Weinmayr, Hartmut Stielow i Mariusz Knorowski  i wyłonił zwycięski projekt.  Oto moment ogłoszenia wyników:

Po roztrzygnięciu konkursu  GW napisała http://wyborcza.pl/1,75475,11456857,Projekt_pomnika_w_Smolensku_wybrany__Droga_i_mur.html 

Zwycięski projekt jest znakomicie wpisany w pejzaż, przyrodę, przestrzeń. Z jednej strony muru znajduje się miejsce, w którym samolot wbił się w ziemię, i połamane przez jego upadek brzozy. Z drugiej strony - jar, który też znamy z opisów katastrofy. Zaletą projektu jest także to, że nie ingeruje w istniejące już symbole - wciąga w swój obręb krzyż postawiony spontanicznie w 2010 r. obok miejsca katastrofy i pamiątkowy kamień.

Współgranie projektu z krajobrazem i istniejącymi już symbolami podkreśliła (6:00 w filmie powyżej) pani Komorowska

Jest kamień, jest krzyż. Brzoza, w którą samolot uderzył, w której został kawałek skrzydła, to jest to drzewo, które widzimy w miejscu, w którym ten długi mur się kończy, to znaczy ona jest ochroniona przed tym, aby można ją było dotykać, przyczepiać tam różne rzeczy, ale nie jest zasłonięta. Bo wtedy kiedy człowiek wyjdzie na tę platformę, może ją w całości zobaczyć.

Niestety, koncepcja odsłonięcia pommnika w 2013 roku podzieliła podobne koncepcje z lat poprzednich.  Poniżej prezentuję kontynuację kalendarium wydarzeń i wypowiedzi z minionego roku..

25.10.2014

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/964320,Zdrojewski-obok-pomnika-smolenskiego-nie-powstanie-salon-samochodowy

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapewnił, że w najbliższym otoczeniu pomnika nie powstaje żaden inny obiekt. - Natomiast, tego czy w innej odległości od pomnika nie planuje się budowy jakiegoś obiektu, nie wiem - dodał minister.
Minister podkreślił, że "większość" terenu, na którym ma w przyszłości powstać pomnik smoleński przynależy do państwa i "nie budzi wątpiwości". - W związku z tym jest szansa na realizację i usytuowanie tego pomnika zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - poinformował.
Fundamentowanie pomnika jest poważną operacją i musi być wykonywane w warunkach letnich, a nie jesienią czy zimą. Muszę otrzymać prawa do dysponowania terenem pod pomnik najpóźniej do końca maja przyszłego roku, aby odsłonić go w roku 2015 - wytłumaczył Zdrojewski.
Pytany o to, kto wyda decyzję o dysponowaniu terenem, odparł: "Władze Smoleńska. Ale trzeba pamiętać, że ich decyzja jest uwarunkowana decyzjami władz państwowych, bo teren przynależy także do lotniska, a lotnisko choć przestało funkcjonować, jest obłożone dwoma postępowaniami prokuratorskimi - polskim i rosyjskim".

24.01.2014
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/773098,sejm-zakonczyl-prace-nad-budzetem-na-2014-rok.html

Parlament zakończył prace nad budżetem państwa na 2014 rok. Z trzynastu poprawek zgłoszonych przez Senat - przyjął jedenaście. [...]  Posłowie zaakceptowali [...]  poprawkę przyznającą 570 mln złotych na budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 roku.

25.01.2014
http://wyborcza.pl/1,75478,15335984,Sikorski__Pomylilem_sie_w_glosowaniu__Popieram_budowe.html

Minister spraw zagranicznych wyjaśnił dziś na Twitterze, dlaczego jako jedyny poseł PO nie zagłosował w piątek za poprawką tworzącą rezerwę (570 tys. zł), która ma być przeznaczona na dofinansowanie budowy w Rosji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej  [...]  "Pomyliłem się wczoraj w jednym z siedemdziesięciu głosowań. Oczywiście popieram budowę pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku" - napisał na Twitterze szef polskiej dyplomacji.

Jeśli teren w Smoleńsku nie będzie dostępny, jesteśmy w stanie postawić smoleński pomnik w Polsce" - twierdzi Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Konradem Piaseckim. "Ten pomnik niesie ze sobą niezwykle silne przesłanie emocjonalne, usytuowanie go gdzieś w Polsce emocje te by redukowało" - tłumaczy. Dodaje, że pomnik mógłby stanąć na przykład w okolicach wojskowego Okęcia. 

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka