Zbyt stary żeby nosić broń i walczyć jak inni –
wyznaczono mi z łaski poślednią rolę kronikarza
zapisuję – nie wiadomo dla kogo – dzieje oblężenia
mam być dokładny lecz nie wiem kiedy zaczął się najazd
przed dwustu laty w grudniu wrześniu może wczoraj o świcie
wszyscy chorują tutaj na zanik poczucia czasu
pozostało nam tylko miejsce przywiązanie do miejsca
jeszcze dzierżymy ruiny świątyń widma ogrodów i domów
jeśli stracimy ruiny nie pozostanie nic
Zbigniew Herbert, Raport z oblężonego miasta1
*
Polska.
1 czerwca 2025.
Miliony Polaków zasiadło przed telewizorami śledząc relacje z ostatnich minut do zakończenia ciszy wyborczej i podania pierwszych sondażowych wyników exit poll. Zgodnie z oczekiwaniami w drugiej turze zmierzyli się: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Ostatnie sondaże pokazywały niewielką przewagę tego pierwszego, na granicy błędu statystycznego. Można więc powiedzieć, że obaj kandydaci szli łeb w łeb do ostatniej sekundy przed ogłoszeniem ciszy wyborczej. Tym większe nerwy i zniecierpliwienie można było zaobserwować po obu stronach barykady.
Pozostało 5 min. 299, 298 s... Większość komentatorów przewiduje zbyt małą różnicę między oboma kandydatami w wynikach exit poll, żeby tylko na ich podstawie można było ogłosić czyjeś zwycięstwo. W pierwszej turze w badaniach exit poll różnica między jednym a drugim wynosiła na początku 12 proc. na rzecz Rafała Trzaskowskiego, ale już po podliczeniu głosów z większości lokali wyborczych ostatecznie zmniejszyła się do 7 proc. To zdecydowanie za mało, żeby przesądzać o zwycięstwie w drugiej turze ze względu na wysoki wynik Sławomira Mentzena, który odebrał wyborców głównie Nawrockiemu i Hołowni, ale tak naprawdę wszystkim po trochu przyciągając do siebie większość niezdecydowanych, którym już po prostu znudziło się głosowanie na ten sam tandem od kilkunastu lat. Wynik nie był choćby z tych powodów katastrofalny dla Karola Nawrockiego i w związku z tym nie było jakiejś szczególnej euforii w obozie koalicji 15 października, która znowu tuż przed drugą turą przemówiła wspólnym głosem. Wg większości jednak o wiele za późno. Zapanowało powszechne przekonanie, że gdyby postawili od razu na jednego kandydata... byłoby już po wyborach. A tak... o wszystkim może zdecydować 100/150 tysięcy głosów. A to już zwykły totalizator wyborczy.
60, 59, 58 s... Kamera pokazała ogromne napięcie graniczące niemal z desperacją widoczne w oczach wielu obecnych w sztabie Karola Nawrockiego i nie mniejsze emocje w sztabie Rafała Trzaskowskiego. Tu i ówdzie można było dostrzec błądzący wzrok skazańca prowadzonego na ścięcie.
10, 9, 8 s... Na litość Boską, niech to się już wreszcie skończy - zapewne przemknęło przez głowę niejednemu i niejednej z obecnych w obu sztabach, ale też w głowach wyczekujących na pierwsze wyniki z nie mniejszą uwagą, choć pewnie bez takich skrajnych emocji, milionów wyborców przed telewizorami.
3, 2, 1 s...
...Nie, to nie możliwe. Ktoś zatoczył się w miejscu blady jak ściana. Ktoś inny wybiegł z sali, zapewne prosto do toalety, bo skurczony z nerwów żołądek nie mógł już dłużej wytrzymać tego napięcia.
Na podzielonym ekranie grobowe milczenie u jednych i nagły wybuch dzikiej euforii u drugich.
Sondażowe wyniki exit poll pokazują niemal 3 proc. przewagę... kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.
Cdn.
1 https://fundacjaherberta.com/biblioteka-herberta/wiersze/raport-z-oblezonego-miasta/
...
Zdjęcie ilustracyjne: Karł Briułłow, Inwazja Genzeryka na Rzym, 2 czerwca 455 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdobycie_Rzymu_przez_Wandal%C3%B3w
...
Z tłumem jest iść łatwo i przyjemnie. Przynajmniej dopóki nie zacznie się spadać razem z nim w przepaść. Nie sztuką jest potwierdzać tłum w jego przekonaniach. Sztuką jest tłum zawrócić z niewłaściwej ścieżki. Dlatego populiści zawsze będą mieli łatwiej, a my przez nich kłopoty. Demokracja nie przetrwa jeśli nie nauczymy się przeciwstawiać pupulizmowi, który zawsze stawia proste diagnozy i ma na wszystko szybkie rozwiązania, bo takie najłatwiej przemawiają do tłumu, który ma naturalne tendencje do płytkich definicji, po które sięgają populiści, żeby zdobyć władzę. Dopóki nie zrozumiemy, że pewnych decyzji nie można podejmować poprzez głosowanie czy też kierując się sondażami.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka