Warszawa, 03.05.2025. Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas przemarszu w Warszawie, 3 bm. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. (sko) PAP/Marcin Obara
Warszawa, 03.05.2025. Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas przemarszu w Warszawie, 3 bm. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. (sko) PAP/Marcin Obara

Premier wbija szpilę Prezydentowi. „Obchodzić Konstytucję to potrafił jak nikt inny”

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 161
Premier Donald Tusk ostro skomentował przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. „Obchodzić Święto Konstytucji to Pan Prezydent potrafił jak nikt. A jeszcze lepiej samą konstytucję” – napisał Tusk na platformie X. Krytyka padła także ze strony ministra sportu Sławomira Nitrasa, który zarzucił Dudzie upolitycznianie święta. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Tusk uderza w Dudę: Obchodził Konstytucję lepiej niż jej święto”

"Obchodzić Święta Konstytucji to Pan Prezydent potrafił jak nikt. A jeszcze lepiej samą konstytucję" - napisał na X premier niedługo po zakończeniu uroczystości na Placu Zamkowym, gdzie przemawiał prezydent.

Wystąpienie prezydenta skomentował też minister sportu, Sławomir Nitras. "Partyjny prezydent. Psuje święto wszystkim Polakom, żeby się Kaczyńskiemu przypodobać" - stwierdził polityk KO.

W obchodach 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na Placu Zamkowym w Warszawie wzięli udział m.in. prezydent Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałkowie Sejmu i Senatu Szymon Hołownia oraz Małgorzata Kidawa-Błońska, a także premier Tusk.

Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu, że nie ma drugiego tak silnego mandatu w Polsce jak mandat prezydenta, ponieważ wybierany jest w wyborach powszechnych. Wskazał, że wybrany w nadchodzących wyborach prezydent będzie czuwał m.in. nad przestrzeganiem Konstytucji RP, a w przypadku sprzeniewierzenia się jej, "kiedy ktoś cynicznie się śmiejąc, łamie ustawy, a tym samym łamie Konstytucję, jej artykuł 7 i wiele innych jej zasad", będzie miał obowiązek zwrócić mu na to uwagę i głośno powiedzieć, że prawo jest łamane. Przypomniał, że Konstytucję należy interpretować i czytać tak, jak ją napisano. "Wielkim oszustwem ustrojowym" nazwał "wyciąganie z treści Konstytucji tego, czego nigdy w niej nie zapisano".

Prezydent stwierdził też, że udział w wyborach to nie tylko prawo obywatelskie, ale także i obowiązek. Dodał, że sam zagłosuje w nadchodzących wyborach prezydenckich jak "każdy zwykły obywatel". Według niego najważniejszym jest, by wybory przebiegły "w sposób uczciwy, by ich wynik był obiektywny i prawdziwy, by zostały dobrze i rzetelnie przeprowadzone, i by mogły zostać spokojnie uznane".


Magdalena Biejat: czas wziąć Konstytucję na poważnie

Kandydatka Lewicy na prezydenta RP Magdalena Biejat podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. apelowała o przestrzeganie obecnej Konstytucji i walkę z kryzysem mieszkaniowym oraz środowiskowym. Skrytykowała również banki za „żerowanie na marzeniach Polaków” i zapowiedziała wprowadzenie limitów marż. Odniosła się też do spotkania Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem, nazywając je „pijarowym chwytem”.


Ukraina: ekshumacje ofiar zbrodni w Puźnikach na finiszu

Na dawnym cmentarzu w Puźnikach na Ukrainie odnaleziono szczątki ponad 30 osób, w tym kobiet i dzieci – poinformował wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos. Wspólna polsko-ukraińska ekspedycja prowadzi ekshumacje ofiar zbrodni dokonanej przez UPA w 1945 roku. Efektem prac ma być wspólny raport, który – jak podkreślają strony – pomoże „odpolitycznić pamięć historyczną”.


Tatry: wozy konne górą nad elektrykami

Podczas długiego weekendu majowego tysiące turystów zdecydowało się na tradycyjny przejazd zaprzęgami konnymi nad Morskie Oko. Zainteresowanie elektrycznymi busami okazało się znikome – skorzystało z nich zaledwie 40 osób. Przedstawiciele TPN podkreślają, że celem elektryków nie jest masowy transport, lecz edukacja i ochrona przyrody.


Niemcy odpowiadają USA: „To jest demokracja”

Niemiecki MSZ odpowiedział senatorowi USA Marco Rubio, który skrytykował decyzję o uznaniu partii AfD za ekstremistyczną. Berlin podkreśla, że to wynik „niezależnego dochodzenia” i przypomina o konieczności walki z prawicowym ekstremizmem. W obronie AfD wypowiedzieli się m.in. wiceprezydent USA J.D. Vance oraz Elon Musk.


Ukraina odrzuca „teatralną” propozycję Putina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił rosyjską propozycję zawieszenia broni od 7 do 9 maja, nazywając ją „teatralną inscenizacją”. Zełenski opowiedział się za 30-dniowym rozejmem zgodnie z propozycją USA i zapowiedział dalsze rozmowy z partnerami. Rosja domaga się „definitywnej odpowiedzi”, uznając postawę Kijowa za test jego „gotowości do pokoju”.


Australia: Partia Pracy wygrywa wybory, Albanese zostaje premierem

Rządząca Partia Pracy zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Australii, utrzymując władzę. Premier Anthony Albanese ogłosił kontynuację polityki pojednania i integracji społecznej. Opozycja kierowana przez Petera Duttona poniosła klęskę – sam lider stracił mandat poselski. Analitycy wskazują, że wpływ na wynik miała niechęć wyborców do radykalnych propozycji i zbliżeń z polityką Donalda Trumpa.


na zdjęciu: Warszawa, 03.05.2025. Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas przemarszu w Warszawie, 3 bm. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. (sko) PAP/Marcin Obara

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj161 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (161)

Inne tematy w dziale Polityka