W Polsce opłata za abonament RTV jest obowiązkowa, a Poczta Polska coraz intensywniej egzekwuje zaległości. Tylko w 2024 roku wysłano już ponad 118 tys. wezwań do zapłaty. Choć temat likwidacji abonamentu RTV nadal przewija się w debacie publicznej, na razie obowiązujące przepisy nie uległy zmianie.
Abonament RTV: masowe wezwania do zapłaty. Tysiące spraw trafia do skarbówki
Wygląda na to, że kontrole ruszyły na dobre. Zgodnie z danymi, do których dotarł „Fakt”, od początku 2024 roku Poczta Polska rozesłała 118 tys. wezwań do uregulowania opłaty abonamentowej. Skutek? 32 tysiące osób spłaciło zadłużenie, ale wobec pozostałych wystawiono aż 21 tys. tytułów wykonawczych. Trafiły one do urzędów skarbowych, które mają prawo ściągać należności z kont bankowych na poczet zaległej opłaty z tytułu abonamentu RTV.
Egzekucja opłaty za abonament RTV. Ile wynosi kara
Procedura jest jasno określona. W pierwszym kroku Poczta Polska wysyła wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Jeśli dłużnik nie reaguje, sprawa trafia do urzędu skarbowego. Fiskus może wtedy przejąć środki bezpośrednio z rachunku bankowego lub wynagrodzenia na poczet opłaty.
Przepisy wciąż nakładają obowiązek rejestracji każdego telewizora i radia – wyjątkiem jest jedynie sprzęt używany do celów nadawczych lub przeznaczony na sprzedaż.
Kontrole i wysokie opłaty karne dla osób bez zarejestrowanych odbiorników
Kontrole przeprowadzają pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Mają oni obowiązek okazania legitymacji służbowej, upoważnienia oraz – na żądanie – dowodu osobistego.
Jeśli kontrola wykaże brak rejestracji, opłata karna może być bardzo wysoka. Obecnie maksymalna kara za brak rejestracji telewizora wynosi 819 zł, a za radio – 261 zł. Kara ta stanowi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.
Czy abonament RTV zostanie zlikwidowany?
Choć temat likwidacji abonamentu RTV powraca od lat, nadal pozostaje w sferze zapowiedzi. Ministerstwo Kultury potwierdziło zamiar wprowadzenia nowego systemu finansowania mediów publicznych w ramach Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Zamiast abonamentu opłata miałaby zostać zastąpiona finansowaniem z budżetu państwa – w wysokości 0,09 proc. PKB.
Na razie nie przedstawiono jednak projektu ustawy. Rada Radiofonii i Telewizji ma wkrótce ogłosić nowe stawki abonamentu RTV na kolejny rok.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Ile wezwań do zapłaty abonamentu RTV wysłała Poczta Polska w 2024 roku
- Co grozi za nieopłacony abonament RTV i jak wygląda procedura egzekucji
- Jakie są kary za brak rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych
- Czy planowana jest likwidacja opłaty abonamentowej w Polsce
na zdjęciu: osoba korzystająca ze smartfona. fot. PAP/Szymon Pulcyn
Red.
Inne tematy w dziale Gospodarka