202 obserwujących
951 notek
2015k odsłon
2827 odsłon

Model Standardowy,czyli trup w szafie zwanej fizyką

Wykop Skomentuj107


Nawet dalecy od fizyki, blogerzy salonu 24 wiedzą, że wszechświat wykazuje asymetrię w rodzajach substancji obecnej w czasoprzestrzeni.Więcej jest w nim materii barionowej(neutronów,protonów..),aniżeli materii anty-barionowej , czyli anty-materii.

Natomiast gorzej jest z wiedzą na temat : co jest przyczyną tej zbawiennej asymetrii (zbawiennej ,gdyż przy spotkaniu barion- antybarion substancje znikają i pojawia się energia promieniowania).Dlaczego więc istniejemy, ,a nie zostaliśmy spopieleni w ognistym płomieniu?

Salonowi fizycy chętnie przypomną hipotezę Modelu Standardowego cząstek elementarnych,która udziela odpowiedzi na ostatnie pytanie. Hipoteza opiera się na pojęciach: symetrii zjawisk i obiektów przyrody w transformacjach ich własności i czasoprzestrzeni , w której ta przyroda egzystuje,oraz łamaniu tych symetrii( spontanicznym lub wymuszonym ).

Symetria P

Przyroda jest symetryczna wzgledem odbicia przestrzennego (lustrzanego). Prawa fizyki w świecie lustrzanym, są takie same, jak prawa w świecie przed lustrem.

Symetria C(sprzężenia ładunkowego)

Prawa fizyki nie ulegną zmianie , jeśli zmienimy znaki wszystkich ładunków elektrycznych w układzie fizycznym - na przeciwne.

Symetria CP

Albo inaczej:symetria ładunkowo-przestrzenna,objawia się,  gdy np.barion w jakimś procesie fizycznym podlega operacji sprzężenia ladunkowego C i dodatkowo - operacji P (odbicia w lustrze) , to otrzymamy ten sam rodzaj procesu, ale z anty-barionem.Jest to własność wszystkich procesów elementarnych.

I właśnie naruszenie (złamanie )symetrii CP, zaraz po Big Bangu ,może być hipotetyczną przyczyną przewagi materii nad antymateria.Hipoteza podsuwana przez Model Standardowy cząstek przewiduje, że naruszenie CP spowodowało asymetryczny rozkład kwarków wewnątrz neutronu.Kwarki mają ładunek elektryczny i ta asymetria powinna skutkować niezerowym elektrycznym momentem dipolowym neutronu.(EDM). Tak więc EDM neutronowy byłby swojego rodzaju pozostałością zerwania symetrii, która miała miejsce we wczesnym Wszechświecie. A wielkość EDM neutronu pozwoliłaby bawet wyznaczyć czas tego wydarzenia asymetrii.,

Niezerowy EDM dla neutronu jest przewidywany także przez kilka teorii, które rywalizują ze standardowym modelem fizyki cząstek elementarnych. Eksperymenty nad pomiarem EDM neutronów podejmowane są od drugiej połowy. XX wieku [1],a na początku XXI ( rok 2006).wykonano je w Laue-Langevin Institute (ILL),weFrancji..Wszystkie miały ten sam wynik: asymetria EDM we wnętrzu, neutronu jeśli istnieje to jest tak znikoma, że leży - poza czułością aparatury.

Nowy wysiłek eksperymentalny, podjęty dwa lata temu przez Philippa Schmidta-Wellenburga z Instytutu Paula Scherrera (PSI) w Szwajcarii i Guillaume Pignola z Laboratorium Fizyki Subatomowej i Kosmologii (LPSC) we Francji , trwajacy dwa lata codziennych pomiarów,zadziwił i oszołomił świat naukowy, niespotykaną dotychczas czułością aparatury pomiarowej w fizyce atomowej.

Neutron ma moment magnetyczny, więc przyłożone zewnętrzne pole magnetyczne powoduje precesję neutronu.Jeśli neutron ma niezerowy EDM, to dodatkowo przyłożone pole elektryczne powinno zmienić częstotliwość precesji.Schmidt-Wellenburg z zespołem szukali takiej zmiany w częstotliwości precesji, trzymając przez 30 minut (rekord!) ultra zimne neutrony(o bardzo małych prędkościach ) ze źródła PSI w polach elektrycznych i magnetycznych w cylindrycznej komorze polistyrenowej o średnicy 50 cm.Mistrzostwem technicznym było utrzymanie kotrolowanego pola magnetycznego, wybitnie jednolitego przestrzennie.Uzyskany wynik pomiarów wartości EDM nie przekracza górnej granicy 1,8x10^(-26) [excm] gdzie e -ładunek elektronu.

Sensacyjność negatywnego wyniku ostatniego badania pomiarowego , hipotetycznej asymetrii momentu dipolowego elektrycznego neutronów(EDM),polega na kolejnej (z serii kilkunastu)porażce Modelu Standardowego(MS) w zakresie prognozowania nowych zjawisk, lub praw przyrody w skali kosmologicznej i nie tylko w tej skali.

Zaproponowany w latach 70-tych XX wieku, miał moc wyjaśniającą znanych faktów,natomiast jego prewidyzm nowych faktów nie ma potwierdzenia eksperymentalnego (poza dyskusyjnym odkryciem bozonu Higgsa),co czyni z tej teorii - uciążliwy balast poznawczy.

Kosmologia kwantowa,spłodzona przez Model Standardowy zamienia astronomię z nauki obserwacyjno-pomiarowej w spekulacje metafizyczne, lub wręcz w jawną science fiction,a fizyka wysokich energii (HEP) już jest w likwidacji.Teorie: wielkiej unifikacji,supersymetrii, strun, miały ożywić nieboszczyka,a przyniosły coś przeciwnego: zaskakującą odpowiedź przyrody "jestem inna od waszej prawdy absolutnej o mnie".

Lteratura

[1]J. Smith i in., „Experimental Limit to Electric Dipole Moment of the Neutron”, Phys. Rev. 108, 120 (1957).

Wykop Skomentuj107
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie