185 obserwujących
892 notki
1846k odsłon
1934 odsłony

Rok 2018 -rokiem martwicy fizyki ?

Wykop Skomentuj111


Dział:Technologie,Temat:Nauka

Mija rok w przestrzeni wielowymiarowej jaką jest przestrzeń doświadczenia egzystencjalnego człowieka. A jeśli ten człowiek jest fizykiem,to jednym z wymiarów przestrzeni jego życia jest fizyka,zwłaszcza wydarzenia w niej i jej postęp w roku 2018-tym, który -na mocy konwencji okreśjącej europejski kalendarz- za kilka godzin zniknie w przeszłości.

Co więc mogę powedzieć o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku w fizyce?

Być może kogoś zasmucę,, lub zaskoczę,albo być może zdenerwuję gdy napiszę, ze nie widzę żadnych ważnych wydarzeń w fizyce roku 2018 ! Nie odkryto nowych ,nieznanych elementów materii,  nie odkryto nowych pól fizycznych, nie odkryto zjawisk któreby kwestionowały znane prawa fizyki.

W dziedzinie idei ,czyli w fizyce teoretycznej identyczna pustynia i ugór.Przecież kwantyzacja pola grawitacyjnego ma poważne nedomagania matematyczne ,a tym samym unifikacja wszystkich czterech fundamentalnych oddziaływań ( słabe,elektromagnetyczne,silne i grawitacyjne) tkwi wciąż w sferze mrzonek.W teorii wielkich energii ( High Energy Physics - HEP) nikt nie rozwiązał problemu akceleracji cząstek i nie przedstawił projektu budowy akceleratora o energiach efektywnych rzędu 10^2- 10^3 TeV o rozmiarach nie galaktyki ,tylko laboratorium ziemskiego.

Nie należę do tej grupy fizyków, którzy uważają astronomię za fizykę wszechświata i tym samym rok 2018 pełen sukcesów w dziedzinie obserwacyjnej ( odkrycia nowych obiektów  astronomicznych) nie zaliczę jako rok odkryć fizyki ,natomiast szufladę z etykietką "nowe modele kosmologii" przypiszę fizykom i powiem: to fizycy podrzucili astronomii chaos ideowy i nudę starych idei teoretycznych.

Zilustruję to przykładem z ostatnich dni mijającego roku 2018.

Grupa badawcza fizyków ze szwedzkiego uniwersytetu w Uppsali pod kierunkiem prof.Souvika Banerjee przedstawiła nowy model powstania i ewolucji naszego wszechświata [1].Wszechświat ekspanduje na powierzchni frontowej pękającego bąbelka przestrzeni w dodatkowych wymiarach.W tym modelu fizycy przemycają wszystkie swoje stare idee tylko w innej strukturze logicznej dzięki czemu mamy chaos pojęciowy,ale nowy! Jest ciemna energia i ciemna materia ale dowcipnie splecone z teorią strun,no i jest także multiuniverse [ bo wiele bąbelków rodzą niewidzialnie małe struny].

Jeśli chcesz Czytelniku szanowny , zrozumieć mój nastrój gdy piszę o roku 2018 fizyki,  to zestaw dwa   odległe  lata:    1918 i 2018.

W 1918 Niel Bohr sformułował zasadę korespondencji i wprowadził pierwsze reguły wyboru w teorii kwantów( niezależnie od Wojciecha Rubinowicza), a po  kolejne przykłady erupcji odkryć fizyki roku 1918 , zajrzyj tutaj [2].

Coś jest niepokojącego i niezwykłego w martwicy poznawczej świata przyrody w pierwszym ćwierćwieczu XXI wieku i nowego tysiąclecia,zwłaszcza w zestawieniu takiej samej części wieku XX-tego. Próba analizy przyczynowej tego zjawiska,  zmusza  do  wkroczenia   na teren historiozofii, a tam trwa wojna totalna  z  chrześcijańską  historiozofią.

Literatura

[1}Souvik Banerjee et al. Emergent de Sitter Cosmology from Decaying Anti–de Sitter Space, Physical Review Letters ,Phys.Rev.Lett.121.261301 ,2018

[2]Cz.Białobrzeski,Podstawy poznawcze fizyki świataatomowego,Warszawa,1984

Wykop Skomentuj111
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie