Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
181 obserwujących 870 notek 1785098 odsłon
Eine, 31 grudnia 2018 r.

Rok 2018 -rokiem martwicy fizyki ?

1904 111 1 A A A


Dział:Technologie,Temat:Nauka

Mija rok w przestrzeni wielowymiarowej jaką jest przestrzeń doświadczenia egzystencjalnego człowieka. A jeśli ten człowiek jest fizykiem,to jednym z wymiarów przestrzeni jego życia jest fizyka,zwłaszcza wydarzenia w niej i jej postęp w roku 2018-tym, który -na mocy konwencji okreśjącej europejski kalendarz- za kilka godzin zniknie w przeszłości.

Co więc mogę powedzieć o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku w fizyce?

Być może kogoś zasmucę,, lub zaskoczę,albo być może zdenerwuję gdy napiszę, ze nie widzę żadnych ważnych wydarzeń w fizyce roku 2018 ! Nie odkryto nowych ,nieznanych elementów materii,  nie odkryto nowych pól fizycznych, nie odkryto zjawisk któreby kwestionowały znane prawa fizyki.

W dziedzinie idei ,czyli w fizyce teoretycznej identyczna pustynia i ugór.Przecież kwantyzacja pola grawitacyjnego ma poważne nedomagania matematyczne ,a tym samym unifikacja wszystkich czterech fundamentalnych oddziaływań ( słabe,elektromagnetyczne,silne i grawitacyjne) tkwi wciąż w sferze mrzonek.W teorii wielkich energii ( High Energy Physics - HEP) nikt nie rozwiązał problemu akceleracji cząstek i nie przedstawił projektu budowy akceleratora o energiach efektywnych rzędu 10^2- 10^3 TeV o rozmiarach nie galaktyki ,tylko laboratorium ziemskiego.

Nie należę do tej grupy fizyków, którzy uważają astronomię za fizykę wszechświata i tym samym rok 2018 pełen sukcesów w dziedzinie obserwacyjnej ( odkrycia nowych obiektów  astronomicznych) nie zaliczę jako rok odkryć fizyki ,natomiast szufladę z etykietką "nowe modele kosmologii" przypiszę fizykom i powiem: to fizycy podrzucili astronomii chaos ideowy i nudę starych idei teoretycznych.

Zilustruję to przykładem z ostatnich dni mijającego roku 2018.

Grupa badawcza fizyków ze szwedzkiego uniwersytetu w Uppsali pod kierunkiem prof.Souvika Banerjee przedstawiła nowy model powstania i ewolucji naszego wszechświata [1].Wszechświat ekspanduje na powierzchni frontowej pękającego bąbelka przestrzeni w dodatkowych wymiarach.W tym modelu fizycy przemycają wszystkie swoje stare idee tylko w innej strukturze logicznej dzięki czemu mamy chaos pojęciowy,ale nowy! Jest ciemna energia i ciemna materia ale dowcipnie splecone z teorią strun,no i jest także multiuniverse [ bo wiele bąbelków rodzą niewidzialnie małe struny].

Jeśli chcesz Czytelniku szanowny , zrozumieć mój nastrój gdy piszę o roku 2018 fizyki,  to zestaw dwa   odległe  lata:    1918 i 2018.

W 1918 Niel Bohr sformułował zasadę korespondencji i wprowadził pierwsze reguły wyboru w teorii kwantów( niezależnie od Wojciecha Rubinowicza), a po  kolejne przykłady erupcji odkryć fizyki roku 1918 , zajrzyj tutaj [2].

Coś jest niepokojącego i niezwykłego w martwicy poznawczej świata przyrody w pierwszym ćwierćwieczu XXI wieku i nowego tysiąclecia,zwłaszcza w zestawieniu takiej samej części wieku XX-tego. Próba analizy przyczynowej tego zjawiska,  zmusza  do  wkroczenia   na teren historiozofii, a tam trwa wojna totalna  z  chrześcijańską  historiozofią.

Literatura

[1}Souvik Banerjee et al. Emergent de Sitter Cosmology from Decaying Anti–de Sitter Space, Physical Review Letters ,Phys.Rev.Lett.121.261301 ,2018

[2]Cz.Białobrzeski,Podstawy poznawcze fizyki świataatomowego,Warszawa,1984

Opublikowano: 31.12.2018 23:06.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Tadeusz Tumalski 22.02.2019 14:07"Podoba mnie się to podejście, kupuję !!!Może się...
  • AUTOR, nie  napisał   pan skąd   się  ten   wzór bierze  ,ani  nawet  go ...
  • Wacław  Kopacka 21.02.2019 15:48 Dalsza  rozmowa na  ten  temat  wymaga  wyjasnienia ...

Tematy w dziale Technologie