Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
180 obserwujących 865 notek 1768710 odsłon
Eine, 11 stycznia 2019 r.

Przyroda i cywilizacja są ograniczone

642 49 0 A A A


DziaŁ:Technologie     Temat: Nauka

Shai Ben - David .jest Associate Professor Computer Science Department Technion ( Technion City, Haifa 32000, Israel) oraz równolegle w School of Computer Science University of Waterloo 200 University Avenue West Waterloo, Ontario, Kanada.

Jego pasją naukową jest matematyczna teoria uczenia się przez automaty, zwane dowcipnie Artificial Intelligence ( AI ).Właśnie w tych dniach w prestiżowym czasopiśmie rangi światowej,  ukazała się praca jego grupy badawczej [1], przedstawiajaca wyniki badań nad warunkami uczenia się maszyn AI.Wyniki te mogą wywołać w świecie informatyki szok, wsród fanów i kapłanów kultu AI niedowierzenie,popłoch i żal , a nawet wściekłosć.Tego typu kibice współczesnej cywilizacji, nie znoszą najbardziej wszelkich ograniczeń,granic ,limesów w  egzystencji człowieka.

Prof.ShaiBen-David już wcześniej wykazał, że aby zrozumieć zdolność uczenia się automatu nalezy zwrócić szczególną uwagę na formalizm matematyczny ,który zastosujemy w budowie prgramu maszyny uczacej się.Badania nad różnymi formalizmami doprowadziły go do odkrycia,że definiowanie zdolności uczenia się nie polega na istnieniu algorytmu uczenia sie ,lecz na istnieniu funkcji uczenia się.

Takie sformułowanie problemu odsłania zaskakujacą własnośćAI : nie można udowodnić, ani obalić zdolności uczenia się automatu ! Czyli w informatyce występuje odpowiednik twierdzenia Gódla.W pracy [1] autorzy pokazują formalnie proste scenariusze, w których nie można udowodnić, ani obalić umiejętności uczenia się przy użyciu standardowych aksjomatów matematyki.

Albo jaśniej  :  gdy  mamy już    AI , to nie można   udowodnić, czy system  "nauczył się" czegoś, lub rozwiązał problem. 

Jak przeżyją to wydarzenie blogerzy: Marek Szleper i GPS? A może nareszcie zrozumieją,że znaczenie pojawienia się AI w cywilizacji jest tego samego rzędu, co pojawienie się długopisu, lub wiecznego pióra na biurku z kałamarzem i gęsim piórem odpowiednio przyciętym?

 Literatura

[1]Shai Ben-David, and All, Learnability can be undecidable,Nature Machine Intelligence volume 1, pages44–48 ,07.01.2019

Opublikowano: 11.01.2019 21:33. Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 07:55.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Do mojego notatnika  (864) Pawel Adamowicz: Murder on stage stuns a divided Poland,By Adam...
  • Jedyne  miejsce  pochówku  tego  z najwybitniejszych  Polaków  to  Wawel.
  • @Tadeusz Tumalski ,  15.01.2019 19:51 Do  siebie  ta mowa?Do  siebie?Już,w   tak ...

Tematy w dziale Technologie