Blog
Na śródlądziu i obok
barkarz
barkarz Były barkarz
13 obserwujących 384 notki 163780 odsłon
barkarz, 23 kwietnia 2017 r.

Pałac Moszna

502 20 0 A A A

Tajemniczy,  fantastyczny, bajkowy i niezwykły, takich przymiotników używają ci, którzy widzą go po raz  pierwszy. Wznosi się na uboczu na zachód od Krapkowic.

Sprawia wrażenie starszego niż jest w rzeczywistości, a wrażenie to potęgują jeszcze liczne stare dęby i inne drzewa, które tak na oko mają więcej niż trzysta lat.

W rzeczywistości najbardziej reprezentacyjne wschodnie skrzydło rezydencji wraz z tymi wszystkimi efektownymi wieżami –  jedna z nich pełni rolę wieży ciśnień – powstało dopiero w 1900 roku. Zafundował je sobie potentat przemysłowy, a musiało go to sporo kosztować. W samo zwożenie materiału musiały być zaangażowane setki ludzi, nie było przecież wtedy ciężarówek, a budowa postępowała tak szybko, że okoliczni wieśniacy podobno podejrzewali bogacza o koszachty z diabłem.

Sam park jest istotnie stary, bo pałac tyle że dużo skromniejszy istniał w tym miejscu już XVII wieku, zajmował znacznie mniejszą powierzchnię niż obecnie, bo zachodnie, skromniejsze od wschodniego skrzydło powstało dopiero po 1912 roku.

Pałac szczęśliwie przetrwał wojnę i wyzwolenie, stacjonujący w nim żołnierze radzieccy rozkradli wprawdzie wyposażenie i wywieźli wszystkie zgromadzone w nim obrazy i rzeźby ale na przykład wspaniałe schody z drzewna sandałowego zostały i dzisiaj cieszą oczy.

Opublikowano: 23.04.2017 23:00.
Autor: barkarz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

nikt ważny

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Staram się dopóki zdrowie pozwala.
  • @PREBERT Nie to tylko krzywe zdjęcie:)
  • @DEDA Po drugiej stronie rzeki, nie kanału.

Tematy w dziale Kultura