Blog
Na śródlądziu i obok
barkarz
barkarz Były barkarz
13 obserwujących 384 notki 163780 odsłon
barkarz, 25 kwietnia 2017 r.

Jedyna taka budowla na świecie

341 5 0 A A A

Zabytek klasy zero zbudowany został na początku XVI wieku, a kult na bazie którego powstał kościół odpustowy świętej Anny w Oleśnie trwa już od XV wieku. Według legendy zapoczątkowany został po tym, gdy dziewczyna o imieniu Anna uciekała przed zbójcami, którzy napadli ją w lesie i widząc, że im nie ujdzie uklękła, objęła sosnę i zaczęła się modlić do swojej patronki. Święta Anna natomiast czy to przyginając gałęzie sosny, czy też w inny sposób zasłoniła dziewczynę przed zbójcami. Ocalona w ten sposób dziewczyna po szczęśliwym powrocie do domu w Oleśnie opowiedziała o tym cudownym wydarzeniu  rodzinie.

Początkowo zawieszono na „cudownej” sośnie figurkę świętej Anny, później powstała w tym miejscu niewielka kapliczka. Jednak wieści o cudownym wydarzeniu szybko się rozeszły i ściągały do Oleśna rzesze pielgrzymów już nie tylko ze Śląska ale także a Polski, Czech i Moraw. Wszyscy chcieli odwiedzić sosnę, przy której miała miejsce interwencja świętej, zapadła więc decyzja o budowie kościoła.

Ten oryginalny kościół został zbudowany na planie o kształcie kwiatu, dlatego jest taki oryginalny, jedyny na świecie jak wieża Eiffla w Paryżu. Makieta kościoła była prezentowana na światowej wystawie w Nowym Yorku.

Opublikowano: 25.04.2017 20:14.
Autor: barkarz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

nikt ważny

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Staram się dopóki zdrowie pozwala.
  • @PREBERT Nie to tylko krzywe zdjęcie:)
  • @DEDA Po drugiej stronie rzeki, nie kanału.

Tematy w dziale Kultura