2 obserwujących
20 notek
8577 odsłon
102 odsłony

Nie pozwólcie aby wasze zdrowie stało się towarem

Wykop Skomentuj2

 

 Marzy mi się taki na przykład List otwarty Prezesa Stowarzyszenia Lekarzy-Rezydentów do nas, do Pacjentów.

   Szanowni pacjenci – będziemy z wami porażająco szczerzy. Nikt wam tego nie powie. Powinien to ogłosić Minister Zdrowia, ale nie może. A my wygarniemy – ratujcie się! Nie dopuście, aby Wasze zdrowie stało się towarem. Cała służba zdrowia jest poddana rynkowi, prawom popytu, podaży, konkurencji. Jak cały rynek jest pod presją wielkich ponadnarodowych korporacji farmakologicznych i medycznych – a więc nie jest to wolny rynek, a rynek w szczękach rekinów.

    Nie jesteśmy bogatym państwem. Leczymy rany po PRL-u, brniemy w długi. Lekarze wyjeżdżają, bo nie jesteśmy bogatym państwem, pielęgniarki też. Nie jesteśmy bogatym społeczeństwem, mamy wiele rodzin ubogich, bez rezerw finansowych. A tymczasem technologia medycyny i farmakologia zrobiły kosmiczny skok. Osiągnęły wspaniałe możliwości rozpoznawania chorób i leczenia ich. Tylko to wszystko zrobiło się kosmicznie drogie. Takich społeczeństw jak nasze nie stać na taką medycynę, jaka jest możliwa. Także wielu wśród nas planuje wyjechać, aby pracować w bogatszych krajach. Nie tylko po to, aby lepiej zarabiać, także po to, aby tam lepiej leczyć pacjentów.

    To znaczy, że wy, kochani, będziecie gorzej leczeni. I dłużej będziecie czekać na wizytę u lekarza. Dlatego nie pozwólcie, aby wasze zdrowie stało się towarem. Tym bardziej, że dla służby zdrowia nie wasze zdrowie będzie towarem, a towarami będą wasze choroby. Dlatego nie czekajcie, że ktoś pomyśli o tym, abyście prowadzili zdrowy tryb  życia, jedli zdrowe jedzenie, wypoczywali racjonalnie i wspomagali się wzajem w tych działaniach. Nie czekajcie, aż ktoś nie pozwoli się wam zapracowywać na śmierć, albo zagryzać stresem. Na profilaktyce służba zdrowia nie zarabia. Niektórzy chcą żyć, inni tylko pożyć sobie. Jeśli chcecie żyć – starajcie się żyć zdrowo. My też tak będziemy robić. Im później się spotkamy, tym dla was lepiej.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości