0 obserwujących
24 notki
33k odsłony
  1148   1

Kolejny gangster próbuje wracać na salony

Głośna jest ostatnio sprawa Słowika - prószkowskiego szefa mafii, którego twarzą próbowano firmować sportową galę. Organizatorzy apelują o "przebaczenie grzechów" gangstera, ale czy mają do tego prawo?

Niedawno pisałam o tym, jak niebezpieczne jest romantyzowanie gangsterów na przykładzie filmu opisującego życie Nikosia. Jak na zawołanie, pewna federacja sportowa postanowiła przedstawić swojego "bossa" - Słowika z Pruszkowa, czyli faktycznego bossa mafii, na którym ciążyły bardzo poważne zarzuty. W tym ten, o zabójstwo generała Marka Papały.

Słowik co prawda swoje już odsiedział, i można dyskutować o tym, czy wymierzona kara była słuszna, czy nie (amerykańscy czy włoscy bossowie dostają wyroki liczone w dekadach czy nawet setkach lat), jednak kontrowersyjna wydaje się próba powrotu do wystawnego życia. Były gangster pozuje w mediach społecznościowych z cygarami, drogim alkoholem, na gali został przedstawiony przy muzyce z "Ojca chrzestnego". Miał być marketingowy zabieg, ale... chyba nie wyszło.

Od organizatorów gali odwracają się sponsorzy, wypowiedziano im umowę na najem hali sportowej, w którym mieli przeprowadzić galę. Galę, na której swoją drogą w ringu miał wystąpić inny prószkowski gangster. I to jest właśnie to, czego powinniśmy się wystrzegać. Powrót tych ludzi wiąże się pewnie z dużymi pieniędzmi, a oni przyzwyczajeni do krwawych pieniędzy, mają zapewne trudności z odstawieniem wystawnego życia. Organizatorzy mówią: dajmy im szansę! Przebaczmy za grzechy!

A moim zdaniem nie powinniśmy przebaczać w czyimś imieniu. W imieniu skrzywdzonych przez gangsterów ludzi, którzy przypłacili ich wybryki własnym zdrowiem. Ludzie Słowika byli znani z brutalności. Bili, wymuszali haracze, niszczyli ludziom dorobek całego życia. Tacy ludzie jak on, powinni wiedzieć z czym wiąże się próba wejścia do życia publicznego. Nie powinni nosić korony "bossa federacji", a łatkę złoczyńcy - już do końca życia.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale