Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
1 obserwujący
16 notek
7800 odsłon
1258 odsłon

Pokolenie Z w Turcji - zbawienie czy utrapienie prezydenta Erdoğana?

Młodzi Turcy, autor: Sultan Uluad
Młodzi Turcy, autor: Sultan Uluad
Wykop Skomentuj6

Mówi się, że około 13 mln osób w Turcji należy do Pokolenia Z, a około 5 mln z nich będzie głosować po raz pierwszy w 2023 roku. Obecnie mnóstwo pracy wkłada się w Turcji na badanie tej grupy społecznej urodzonej między 1995 a 2010, która będzie miała kluczowy wpływ na politykę kraju (będzie stanowić około 13% elektoratu). Partie obserwują, analizują, udoskonalają swój program, dostosowują go pod przyszłych wyborców, którzy są całkowicie inni od swoich starszych kolegów. Spójrzmy więc na Pokolenie Z w Turcji.


Demografia Turcji

Zanim przejdziemy do tematu, przyjrzyjmy się nieco demografii Turcji, która jest całkowicie inna od polskiej. Według World Population Review aktualna populacja Turcji wynosi około 84,5 mln ludności. Średni wiek obywatela Turcji wynosi 30,9 (w Polsce 40,7). Wskaźnik wzrostu populacji wynosi 1,09%, jednak co roku stopniowo się obniża. W 2059 roku przewiduje się, że populacja wyniesie prawie 98 mln (w Polsce 31 mln), by potem stopniowo się obniżać i powrócić do obecnego poziomu. Na każdą kobietę przypada około 1,99 dziecka, jednak by miała miejsce zastępowalność pokoleń wskaźnik ten powinien wynosić 2,1. Na 1000 ludzi przypada 15,3 urodzeń, wartość ta spada z każdym rokiem. Zmniejszająca się liczba urodzeń, tak jak obecnie w Polsce, doprowadzi w przyszłości do ogromnego udziału starszych osób w populacji, z drugiej jednak strony nagły wzrost ludności doprowadzi do dużego bezrobocia i marginalizacji.

image

Tłumaczenie własne, źródło: Anadolu Agency, https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/4164aa16-2a0e-4a00-98ad-deb5a750816b/2020%2FNISANN%2FBIRAKK_.jpg 

image

Piramida wieku w Turcji w kolejnych dekadach, kolorem różowym zaznaczono populację płci żeńskiej, niebieskim męskiej, źródło: http://cografyaharita.com/haritalarim/1pturkiye-nufus-piramidi-1950-2015.png

image

Dla porównania piramida wieku w Polsce, źródło: https://wpolityce.pl/gospodarka/202617-zlote-cwiercwiecze-polski-powoli-dobiega-konca-przyszlosc-mozliwe-sa-dwa-scenariusze

Tureckie Pokolenie Z - statystyki

Główne badania przeprowadzone przez Gezici Arastirma Merkezi Institute spojrzało dokładniej na młodych Turków w 12 z 81 tureckich prowincji. Głównym celem badania było zbadanie ich stosunku do religii, światopoglądu oraz poglądów politycznych. Na podstawie tych badań opisano Pokolenie Z jako bardziej przyjazne środowisku, empatyczne, wrażliwe oraz troskliwe. Dla nich rasa, płeć, religia, język, klasa społeczna nie mają znaczenia. Według badania 32,8% ankietowanych starszego Pokolenia Y mogłaby poślubić osobę o odmiennej przynależności religijnej, kiedy w Pokoleniu Z zrobiłoby to 82,2%. 15,7% Pokolenia Z uznaje się za praktykujących Muzułmanów, 55,8% za niepraktykujących, a 28,5% za ateistów (dla porównania, w pozostałej części społeczeństwa 62% osób pości podczas Ramadanu, a 32% jest regularnie praktykującymi Muzułmanami). 76,4% Pokolenia Z uważa sprawiedliwość, demokrację, wolność myśli i słowa, oszczędność i sztukę za kluczowe wartości. 78,6% Pokolenia Z popiera Unię Europejską, natomiast w Pokoleniach X i Y tylko 35,6%. Pokolenie Z nie utożsamia się z żadną ideologią czy partią polityczną, około 68,7% nie identyfikuje się z kemalistami, konserwatystami czy nacjonalistami, nie czuje także sympatii do pozostałych istniejących partii. 87,5% badanych stwierdziło, że poglądy polityczne rodziców nie wpływają na ich preferencje wyborcze, co oznacza iż młode pokolenie nie utożsamia się z tradycyjnymi wartościami. Z pewnością nie znajdą niczego interesującego dla siebie w partii prezydenta Erdoğana (warto zwrócić uwagę na to, że ponad połowa młodych uważa politykę AKP, socjalną, ekonomiczną, edukacyjną i zatrudnienia za nieudaną, a 76,6% osób głosujących po raz pierwszy w 2018-tym roku nie zagłosowało na AKP i ich koalicjantów).

Według badań przeprowadzonych przez City Politics Research Center, 23% Pokolenia Z nie interesuje się polityką, tylko 10% uważa siebie za ściśle związaną z religią, 78% stwierdziło, że obserwuje i ocenia to co się dzieje, a za najważniejszy problem uważają system edukacji i sądownictwa. Spora część Pokolenia Z twierdzi, że żadna obecna partia nie reprezentuje ich poglądów politycznych, martwi się o przyszłość, a niektórzy z nich chcą wyemigrować z kraju (głównie do Europy).


Eksperci o tureckim Pokoleniu Z

Murat Şeker, kierownik Centrum Polityki Miejskiej na Uniwersytecie Stambulskim, stwierdził, że Pokolenie Z, wbrew wielu opiniom, jest bardzo polityczne, a jedyną różnicą jest to, że ich poglądy nie są stałe, ciągle się zmieniają. Kluczowe jest to, że dorastało w kraju rządzonym przez islamistyczno-konserwatywną partię AKP i otwarcie odrzucają prezydenta Erdoğana. Pokolenie Z nie dba o przeszłość kraju, o dawne spory między konserwatystami a sekularystami, a wielu z nich nie widzi już nadziei dla swojego kraju. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń nie uważają rządu za swojego ojca dbającego o nich, lecz za organizacjė, której trzeba służyć. Widzą także zmiany na świecie i błędy jakie popełniono, dlatego też są w stanie szybko zmienić zdanie i dostosować swe poglądy do sytuacji. Tak jak w Polsce, pokolenie to nie uważa zakupu mieszkania za swój cel życiowy, nie chce być „zakotwiczone” w jedym miejscu, chce podróżować po świecie.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka