Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  102   0

Erdoğan o Macronie: "wymaga leczenia psychiatrycznego"

W sobotę, 24-go października, prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że Emmanuel Macron, ze względu na swoją wrogość do Islamu, wymaga "leczenia psychiatrycznego" .

"Jaki problem z Islamem i Muzułmanami ma Macron? [On] potrzebuje leczenia psychiatrycznego", powiedział Erdoğan podczas zjazdu swojej partii AKP w centralnej prowincji Kayseri.

"Co można powiedzieć o głowie państwa, w którym w taki sposób traktuje się miliony członków mniejszości religijnych? Po pierwsze, niezbędne jest sprawdzenie stanu psychicznego", dodał Erdoğan.


W bieżącym miesiącu Macron nazwał Islam religią "w kryzysie" na całym świecie i powiedział, że w grudniu rząd przedstawi ustawę wzmacniającą prawo z 1905-go roku, które oficjalnie rozdzieliło kościół od państwa we Francji. Oświadczył również większy nadzór nad zagranicznym finansowaniem szkół i meczetów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni działalność wielu organizacji pozarządowych i meczetów zostało wstrzymanych.

"Europa przygotowuje swój własny koniec walcząc z Muzułmanami", powiedział Erdoğan, dodając, że "jeżeli Europa nie pozbędzie się tej choroby najszybciej jak to możliwe, to doprowadzi to do jej upadku od wewnątrz".

Francja potępiła w sobotę komentarze Prezydenta Turcji stawiające stan psychiczny Macrona pod znakiem zapytania. Paryż wezwał na konsultacje swojego dyplomatę z Ankary.

"Komentarze prezydenta Erdoğana są nieakceptowalne. Przekraczanie pewnych norm i chamstwo nie są odpowiednimi metodami. Domagamy się aby Erdoğan zmienił kurs swojej polityki, ponieważ obecny pod każdy względem jest niebezpieczny", powiedział urzędnik Prezydenta Francji.

*****

Erdoğan oskarżył także niemiecką policję o "faszyzm" w związku z najazdem na meczet w Berlinie.

"Europejski faszyzm wraz z atakami na swoich własnych obywateli osiąga nowy poziom", powiedział.

W środę niemiecka policja wkroczyła do berlińskiego Meczetu Mevlany i innych placówek w mieście w ramach śledztwa w sprawie oszustwa związanego z koronawirusowymi dotacjami, poinformował w czwartek niemieckojęzyczny nadawca tureckiej telewizji publicznej TRT Deutsch. Tureccy urzędnicy potępili wydarzenie, nazywając je "obrzydliwym działaniem" lekceważącym świętość miejsca kultu.

Źródła: Hürriyet Daily NewsDaily SabahAl Arabiya

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale