faza faza
1885
BLOG

Jak sobie radzić na bezrobociu, cz.2 -rejestracja

faza faza Społeczeństwo Obserwuj notkę 10

 Miałem w tej notce poruszyć zupełnie inne sprawy, ale kolega blogowicz Awojt zadał mi w komentarzach do poprzedniej notki kilka pytań, a ponieważ nie chciałbym być niegrzeczny w pierwszej kolejności odpowiem na nie. Na początku zacytuje te pytania:

””W jaki sposób autor zarejestrował się w urzędzie pracy, osobiście, listownie czy przez internet? Jakie dokumenty autor musiał przedstawić urzędowi pracy w celu rejestracji jako osoba bezrobotna? Czy autor posiada dostęp do wolnych miejsc pracy przez internet, oferowanych przez urząd pracy? Czy w urzędzie pracy, posiada autor dostęp do terminala komputerowego, w celu wyszukiwania miejsc pracy przez internet? Czy w urzędzie pracy, autor może dysponować bezpłatnym telefonem stacjonarnym w celu poszukiwania miejsc pracy?””

Możliwości rejestracji swojej osoby w UP są dwojakie. Poprzez osobiste stawiennictwo i poprzez internet. Przy czym rejestracja internetowa stwarza również dwa rodzaje takiej rejestracji. Pierwsza to taka, która nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie, a druga wymaga osobistej wizyty. Pierwszy przypadek dotyczy jedynie osób, które dysponują podpisem elektronicznym. W drugim przypadku należy wypełnić dostępny na stronach UP dosyć obszerny kwestionariusz. Przed tym należy przygotować sobie wszystkie świadectwa pracy, dyplomy, świadectwa kursów i szkoleń o raz obowiązkowo PESEL, albowiem PESEL jest głównym identyfikatorem w systemie komputerowym. Ważne są świadectwa pracy, albowiem od nich zależy czy zostaniemy zarejestrowani jako bezrobotni z prawem do zasiłku czy bez tego prawa. Po wypełnieniu kwestionariusza i (co nie jest obowiązkowe) wysłaniem skanów dokumentów otrzymujemy natychmiast informacje w jakim dniu i w jakich godzinach mamy zjawić się w urzędzie. Musimy mieć ze sobą kopie wszystkich dokumentów (jeżeli nie wysłaliśmy ich z kwestionariuszem) oraz ich oryginały do wglądu. Należy pamiętać aby przestrzegać wyznaczonych godzin albowiem spóźnienie skutkuje wykasowaniem naszego zgłoszenia z systemu i cała procedurę trzeba powtarzać na nowo. Po przybyciu do urzędy pobieramy z automatu numerek klikając w klawisz „rejestracja internetowa” i zostajemy skierowani do odpowiedniej kolejki.

Cała ta rejestracja internetowa jak zauważyłem jest o tyle korzystna, że w tym przypadku kolejki są zdecydowanie mniejsze, a co za tym czas oczekiwania  jest krótszy. Ja oczekiwałem około godziny. Osoby chcące zarejestrować się osobiście muszą odstać dużo dłużej, a często zdarza się, że z automatu „numerkowego” otrzymują odpowiedź: „numerków brak”. Sama procedura rejestracji trwa około 20 minut i po sprawdzeniu wszystkich dokumentów oraz podpisaniu kilku oświadczeń jesteśmy zarejestrowani. Od tego momentu jesteśmy także w systemie EWUŚ, czyli mamy opłacane składki na Fundusz Zdrowotny. Cała ta procedura nie jest zbyt skomplikowana jednak zajmuje trochę czasu, a samo kompletowanie dokumentów należy zrobić dokładnie albowiem w przypadku jakiś pomyłek trzeba znowu wszystko powtarzać od nowa.

Na terenie UP porozwieszane są monitory, na których cały czas przewijają się oferty pracy, niestety bardzo skromne. Jak zauważyłem dziennie pojawia się nie więcej jak 8, może 10 ofert pracy (duże miasto wojewódzkie). Nie wiem tak na 100% czy można korzystać na miejscu z bezpłatnego kontaktu telefonicznego lub internetowego z potencjalnym pracodawcą, ale wydaje mi się, że nie.

Generalnie sama organizacja przy rejestracji jest dosyć sprawna chociaż zdarzają się zatory i czas oczekiwania się wydłuża. Bywają takie dni, że pojawiają się nagle zwiększone ilości petentów i urząd ma problemy z opanowaniem takich sytuacji. Wtedy zdarzają się sytuacje gdy petentom „puszczają nerwy”. Muszę także uczciwie przyznać, ze nigdy nie spotkałem się ze strony pracowników UP z jakimś niegrzecznym lub  lekceważącym podejściem, chociaż faktem jest, że do swojej roboty podchodzą zupełnie beznamiętnie i nie mamy co liczyć, że w jakiś specjalny sposób będą się angażować w znalezienie nam pracy.

Zresztą jak już wspominałem wczoraj nawet nie mamy co myśleć, że Urząd Pracy jest od znalezienia nam roboty. Ja oczywiście wszystkich zachęcam do rejestrowania się w UP albowiem przynosi to jednak pewne korzyści, nawet jak nie mamy prawa do zasiłku. Ale o tym szczegółowo w nastepnych odcinkach.

W następnym odcinku: szukanie pracy

faza
O mnie faza

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo