Blog
Biez Wodki Nie Razbieriosz
Forum Rosja-Polska
Forum Rosja-Polska "Bcё будeт прaвильнo, нa этoм
91 obserwujących 536 notek 1429392 odsłony
Forum Rosja-Polska, 1 grudnia 2010 r.

Cezary Krysztopa: Leonid Parfionow - porządne chłopisko

      Istnienia demokracji w Rosji dotychczas nie udowodniono. Tzn. istnieją tam demokratyczne instytucje. Jest trójpodział władz, odywają się wybory. A jednak nigdy dotąd żadna rzeczywista opozycja nie objęła władzy w wyniku ich działania. Podobnie jest z mediami. Po krótkim okresie zachłyśnięcia się wolnościa słowa podczas pierestrojki i na początku lat dziewięćdziesiatych nastapił okres koncentracji własnosci w rękach oligarchów a następnie pacyfikacji ich imperiów przez włądzę centralną. Dlatego dziennikarska odwaga zajmowania się tematami dla władzy niewygodnymi jest towarem dość kosztownym. Taką Politkowską np. kosztowała życie a Olega Kaszyna zdrowie. A to tylko nieliczne przykłady. Liczne raporty na temat stanu rosyjskiego dziennikarstwa nie pozostawiają wątpliwości co do poziomu niebezpieczeństwa związanego z uprawianiem tego zawodu w Rosji.

      Nie znaczy to jednak, ze w Rosji panuje absolutny zamordyzm, nie ma społeczeństwa obywatelskiego i panuje skończony strach. Na tle na ile ja jako laik potrafię to ocenić wydaje mi się że pogłębia się świadomość pewnego rodzaju matriksa w jakim utrzymywane było społeczeństwo rosyjskie. Być może dzieje się tak w dużym stopniu dzięki bankructwu idei "mocarstwa energetycznego" mającego być swego rodzaju protezą innej zbankrutowanej idei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ale jednak dzieki powszechności internetu ludzie coraz częściej organizują się poza oficjalnym systemem a to przeciwko korupcji w drogówce a to wokół samopomocy przy okazji katastrofalnych pożarow latem. Warto jednak zauważyć że również (zdaje się) co piąty Rosjanin widział "Katyń" Wajdy, który dla nam być może mówi o oczywistościach ale Rosjanom przekazuje treści rewolucyjne.

      Wspaniały przykład odwagi cywilnej dał ostatnio znany rosyjski dziennikarz Leonid Parfionow, który podczas odbierania nagrody im. Włada Listiewa, dziennikarza telewizji ORT zamordowanego w latach 90' oświadczył przed kamerami i w obecności wywalających ze zdumienia gały wysokich przedstawicieli aparatu państwa "...W naszej telewizji o najwyższej władzy, tak jak o zmarłym, można mówić dobrze albo wcale...W każdym istotnym materiale telewizyjnym można łatwo odgadnąć cele i zadania władzy, jej nastroje, odkryć jej przyjaciół i wrogów. To nie informacja, a PR lub czarny PR wygodny dla władz. I oczywiście autopromocja...Nie mam prawa nikogo oskarżać, sam nie jestem bojownikiem i od innych nie oczekuję bohaterstwa. Ale trzeba chociaż nazwać rzeczy po imieniu..."

     I teraz pytanie. Ilu spośród naszych dziennikarzy byłoby gotowych w Polsce, w której odwaga cywilna nie kosztuje życia ani zdrowia, a przynajmniej nie w takim stopniu jak w Rosji, byłoby gotowych wykrzyczeć establishemntowi podobne prawdy? A mediów również doskonałych nie mamy. Dlatego tym bardziej warto docenić i brać przykład z odwagi Leonida Parfionowa.

Czarek Krysztopa

p.s. i trochę prywaty:) tu można obejrzeć moje rysunki w dużej ilości:) http://www.facebook.com/#!/pages/Cezary-Krysztopa/146336132051377

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Мощный удар для наших маленьких еврозрителей: по смс-голосованию Кончита Вурст получила от России ТРЕТЬЕ МЕСТО. Ах вы, лицемерные гады!"
"На Украине произошло народное восстание против коррумпированной и воровской власти. Ядром этого восстания были Киев и западные области страны, но его поддержала (молчаливо) и большая часть юго-востока, иначе бы сейчас Янукович не проводил странных пресс-конференций в Ростове-на-Дону. На эту тему есть политическое заявление партии, которую я возглавляю. У народа есть право на восстание в условиях, когда другие политические методы борьбы исчерпаны. Не буду долго рассусоливать. Два примера о том, что такое "власть Януковича": а) сын Януковича, бывший стоматологом, стремительно превратился в долларового миллиардера. Что может ещё лучше иллюстрировать чудовищную коррупцию? б) Премьер-министр Азаров, из-за которого во многом и начался «Майдан", долго втирал всем про ужасный Запад, иностранное влияние и "гей-ропу", а сам после отставки, быстро свалил жить в Австрию, где у его семьи поместье и банковские счета. Что может лучше иллюстрировать чудовищное лицемерие? Хоть ты из Донецка, хоть ты из Львова - нормальный человек понимает, что такую власть надо менять. Вор Янукович решил, что тех, кто им недоволен, надо бить по голове. А потом решил, что в них надо стрелять. Вот и оказался в Ростове. (...)
Империализм - зло и глупость. Он вредит интересам народа России. (...)
"Oczywiście, że są między naszymi krajami i drażliwe tematy ale o nich jest głośno i trwa taki jakby wyścig, kto komu bardziej dokopie. Uważam, że dużo lepsza jest rozmowa na zasadzie - owszem, to i tamto się wydarzyło ale i wydarzyło się też to i to. Po prostu na samych konfliktach pokoju się nie zbuduje, trzeba pokazywać też i to, że możemy razem coś pozytywnego zdziałać, że są sprawy które potrafią nas łączyć, że między nami była nie tylko nienawiść i krzywdy. Mamy momenty w historii które Rosjan i Polaków zbliżają, mamy i takie które dzielą. O tych drugich mówi się dużo, o tych pierwszych prawie nic. Stawia się pomnik najeźdźcom z Armii Czerwonej, a nie honoruje się rosyjskich żołnierzy sojuszniczych, ginących w obronie niepodległej Polski i niepodległej białej Rosji. " PSZCZELARZ http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/283223,kaukaskie-termopile-6tej-kompanii-6#comment_4049311 image **************************************************** image free counters ******************************************************* Общественно-исторический клуб

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @ostatni-kaczysta  Wypisuje Pan prymitywne bzdury. Przejawia Pan kompletny brak znajomości...
  • Choroba psychiczna autora jest nieuleczalna!
  • Jaki tam zamach stanu w Ługańsku? Po prostu Kornet zadziałał w porozumieniu z Surkowem. A...

Tematy w dziale