0 obserwujących
30 notek
27k odsłon
724 odsłony

PGNiG umacnia się w Pakistanie i wchodzi do ZEA

PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rehman i Rizq. Fot. exalo.pl
PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rehman i Rizq. Fot. exalo.pl
Wykop Skomentuj9
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prognozuje istotny wzrost wydobycia gazu ziemnego w Pakistanie. W 2020 roku ma ono wynieść 0,4 mld m3, a w 2021 roku 0,5 mld m3. To o ok. 100 i 150 proc. więcej niż w 2019 roku. Spółka będzie też szukać węglowodorów w emiracie Ras Al Khaimah na Półwyspie Arabskim.

Nowe kierunki eksploatacji tylko pozornie mogą brzmieć egzotycznie, ale dla PGNiG zaistnienie w tej części świata będzie szansą na realną ekspansję zagraniczną polskiej firmy. Surowiec wydobywany w Pakistanie jest bowiem sprzedawany na tamtejszym rynku. Biorąc pod uwagę obecność spółki w tym kraju i systematyczne wzrosty wydobycia, to temat wygląda naprawdę dość obiecująco.   

Gazowa ekspansja w Pakistanie

Planowany na najbliższe dwa lata wzrost produkcji będzie tam możliwy dzięki rozbudowie instalacji i podłączeniu nowych odwiertów. Obecnie do systemu przesyłowego gazu podłączonych jest dziewięć odwiertów. Testy złożowe dotyczą dwóch, a nowe odwierty jeszcze trzech następnych. Na początku marca Oddział Operatorski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pakistanie rozpoczął odwiert eksploatacyjny Rehman-7, na złożu Rehman, w prowincji Sindh (południowo-wschodnia część Pakistanu).

– Pakistan pozostaje dla PGNiG istotnym rynkiem działalności zagranicznej. Nasza współpraca z pakistańskimi partnerami układa się wzorowo. W ubiegłym roku przypadający na PGNiG poziom wydobycia ze wspólnej koncesji wyniósł prawie 0,2 mld metrów sześciennych. Kolejny otwór eksploatacyjny ma nam umożliwić zwiększenie produkcji gazu w Pakistanie. Wydobywany tam surowiec sprzedajemy na rynku lokalnym - powiedział wtedy Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. 

To już ósmy odwiert na złożu Rehman. Jest on zlokalizowany na północ od otworu Rehman-4. Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling z Grupy Kapitałowej PGNiG.

PGNiG wydobywa w Pakistanie gaz ziemny z dwóch złóż – Rehman i Rizq. Oba zawierają gaz ziemny typu tight gas, który po wydobyciu kierowany jest do kopalni położonej na obszarze koncesji Rehman. Uruchomiona w 2015 roku kopalnia jest pierwszą wybudowaną przez PGNiG poza granicami Polski. Warto przypomnieć, że obecność PGNiG w Pakistanie liczy sobie już ponad 20 lat. Polski koncern zaczął prace poszukiwawcze w 2005 roku na podstawie umowy między władzami spółki a pakistańskim rządem. Prace poszukiwawcze na obszarze koncesji Kirthar były prowadzone wspólnie z Pakistan Petroleum Ltd. W 2012 roku pakistański organ koncesyjny (Directorate General of Petroleum Concessions) zakwalifikował złoże Rehman jako niekonwencjonalne (tight gas). Uprawnia to udziałowców do zwiększenia ceny gazu do 40 proc. w stosunku do ceny gazu ze złóż konwencjonalnych.

Kierunek ZEA 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich z kolei PGNiG pojawił się stosunkowo niedawno, bo w 2018 r. Wtedy to spółka wygrała przetarg na koncesję – nabycie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów. Władze firmy oceniły wówczas, że to bardzo perspektywiczny rynek. Zgodnie ze statystykami OPEC udokumentowane zasoby ropy naftowej wynoszą w ZEA 98 mld baryłek, a gazu ziemnego – ponad 6 bilionów m³. W połowie maja aktywność PGNiG w ZEA opisał tygodnik „Wprost”, który przypomniał, że w 2019 r. polska spółka wygrała przetarg na koncesję w obszarze Block 5 (619 km2) na poszukiwanie gazu, co ma potrwać przez trzy dwuletnie okresy z możliwością przedłużenia na dwa kolejne lata. Jeśli po badaniach PGNiG zdecyduje się na wydobycie „błękitnego paliwa”, to koncesja będzie ważna przez 30 lat. Na początku maja zakończyły się badania sejsmiczne, których analiza pozwoli PGNiG na podjęcie decyzji o kolejnych działaniach w obszarze Block 5.

KB

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka