Blogooblatywacz Blogooblatywacz
373
BLOG

2 filmy o kryminalnym obliczu współczesnej Rosji

Blogooblatywacz Blogooblatywacz Polityka Obserwuj notkę 3

Dostępne za darmo, z polskimi napisami.  Nie wiem jak długo, ale możliwe, że jedynie do końca trwania festiwalu Watch Doc czyli do 18 grudnia.  Paradoksalnie  - udostępnia je portal Agory, ale niech Was to nie zniechęci. Na pewno ich nie widzieli;) POLECAM !

Czeczenia – Kto zabił Nataszę?

Francja, 2011, 65’
reżyserka: Mylene Sauloy

Od śmierci Natalii Estemirowej (dla przyjaciół – Nataszy) upłynęły ponad dwa lata. 15 lipca 2009 roku jej ciało z ranami postrzałowymi głowy i klatki piersiowej znaleziono przy drodze w Inguszetii. Rankiem tego samego dnia sąsiedzi byli świadkami porwania Estemirowej sprzed własnego domu w Groznym przez czterech nieznanych mężczyzn. Czy rzeczywiście tak trudno jest znaleźć winnych tego brutalnego mordu? Twórcy filmu udowadniają, że nie i to nie tylko jeśli chodzi o mocodawców, ale i wykonawców zbrodni. Wiele uwagi poświęcają też przyjaciółce Nataszy – Annie Politkowskiej, czyniąc ze swego filmowego dochodzenia dramatyczne studium uciszania współczesnych dysydentów w Rosji. Politkowską i Estemirową łączy bardzo wiele – obie należały do grona najwybitniejszych dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji, obie otwarcie krytykowały władze i nazywały po imieniu zbrodnie popełniane przez nie w Czeczenii. Obu nienawidził pierwszy macho Czeczenii – prezydent z rosyjskiego nadania – Ramzan Kadyrow, próbujący umocnić swą władzę przez flirt z twardym islamem. Estemirowa nie zamierzała akceptować miejsca, jakie prezydent przeznacza kobietom w swojej republice. I – jak w filmie Mylene Sauloy mówi jej koleżanka z Memoriału – doskonale zdawała sobie sprawę, co oznacza urażona męska duma prezydenta. Nie chciała ginąć, kochała życie, zamierzała więc wyjechać daleko od wszechwładnego watażki. Niestety – nie zdążyła

kinoplex.gazeta.pl/specjalne/2,115017,10789694,Czeczenia___kto_zabil_Natasze__.html

 

Sprawiedliwość dla Siergieja

Holandia 2010 62’
reżyserzy: Martin Maat, Hans Hermans

Bohater tego wstrząsającego dokumentu zmarł dwa lata temu w moskiewskim areszcie śledczym na Butyrkach – najprawdopodobniej w wyniku celowego nieudzielenia pomocy medycznej. Siergiej Magnicki był błyskotliwym prawnikiem i zwyczajnym, dobrym człowiekiem. Pracował w dużej zachodniej kancelarii prawnej w Moskwie. Na swoje nieszczęście, prowadząc jedną ze spraw, wpadł na trop największej rosyjskiej afery podatkowej ostatnich lat. Mimo wielokrotnie powtarzanych gróźb usiłował dokończyć prowadzoną sprawę. Wierzył, że dopóki sam nie zrobił nic złego, chroni go państwo. W końcu usiłował przecież zdemaskować przestępców okradających kraj. Okazało się jednak, że przestępcy noszą mundury Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Ci, których chciał postawić przed sądem, wtrącili go do więzienia. Przez rok trzymano go w areszcie bez procesu, usiłując groźbami  doprowadzić do wycofania zeznań. Ale Siergiej nie dał się zastraszyć. Wciąż wierzył, że Rosja jest państwem prawa.  Więzienne warunki sprawiły jednak, że zaczął podupadać na zdrowiu. Mimo wielokrotnie ponawianych próśb, konsekwentnie odmawiano mu opieki lekarskiej. Zmarł 19 listopada 2009 roku. Władze nie zgodziły się na przeprowadzenie autopsji. „Sprawiedliwość dla Siergieja” to spóźniony hołd dla człowieka, który w pojedynkę stanął do nierównej walki ze skorumpowanym systemem

kinoplex.gazeta.pl/specjalne/18,115017,10801788,Sprawiedliwosc_dla_Siergieja.html

- Pomyśleliśmy, że nieważne jak skorumpowane jest państwo, skradziono pieniądze obywateli (230 mln dolarów) . Spodziewaliśmy się nalotów, zaangażowania policji, szukania sprawców.

- Myśleliśmy, że po ujawnieniu sprawy Putin zniszczy winnych. Siergiej i ja byliśmy tego pewni. Należało tylko pokazać co zrobili i Putin ich zmiażdży. W rzeczywistości zmiażdżono nas.

Jest również na yt (ang. napisy pod wypowiedziami po rosyjsku):

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka