Bolbochan Bolbochan
2471
BLOG

Troszkę słów o przyszłych strukturach w wojsku i miejscu WWO.

Bolbochan Bolbochan Polityka Obserwuj notkę 9

 Notka zainspirowana została ostatnimi rozważaniami na temat czołgów ich przydatności i niezrozumieniu obecnej definicji czegoś co nazywamy czołgiem. Widzę tu raczej chęć do promowania własnej produkcji niż troskę o bezpieczeństwo kraju.

Oczywiście przyszłe możliwe struktury i mnie się nie podobają , znajduje w nich troszkę słabości. Ale można było podejść bardziej ambitnie do projektu tworząc cel do którego ma armia dążyć a nie cel do którego się uda w miarę szybko dotrzeć.

Ale to swoją drogą. W każdym razie nasz osławiony Pl-01 Concept( tak do końca i tak nie wiadomo jaki wygląd i parametry osiągnie pokazana na targach rok temu makieta) znalazł jako projekt Gepard swoje miejsce i słusznie w batalionach zmechanizowanych a nie w batalionach czołgów , ponieważ projekt Gepard to nie projekt czołgu tylko wozu wsparcia ogniowego.

Batalion zmechanizowany (w odróżnieniu od lekkich czy zmotoryzowanych - na Rosomakach -  ma się poruszać "na gąsienicach".

Z założenia wszystkie przyszłe bataliony mają uzyskać i słusznie taką strukturę by stać się na polu walki jednostkami samodzielnymi. To spowoduje wprost że brygada stanie się samodzielnym związkiem taktycznym a dywizja pzrejmie rolę korpusu na czas wojny.

Są dwa warianty użycia osławionego Pl-01 Concept a raczej czegoś co powstanie na podstawie założeń taktyczno-technicznych do projektu Gepard w batalionach zmechanizowanych. Oba warianty mają swoje wady i zalety.

Pierwszy wariant to dołożenie plutonu WWO do kompani piechoty w systemie czwórkowym co daje nam 16 wozów WWO na batalion (4 kompanie piechoty i po 4 wozy w każdym plutonie). To daje nam większą samodzielność już na starcie każdej kompani piechoty.

Drugi wariant to rezygnacja (oszczędnościowy) to rezygnacja z jednej kompani piechoty a w zamian zamiast rozbijania wozów WWO po kompaniach stworzenie dodatkowej kompani WWO z rezygnacją oczywiście z plutonó WWO w samych kompaniach piechoty. To daje nam 14 wozów WWO (1 kompania WWO z 3 plutonami po 4 wozy plus wóż dowódcy kompani i wóz zastępcy). To powoduje większe możliwości dowodzenia na szczeblu całego batalionu (dowódca może rozbijać kompanie dowolnie przydzielając plutony WWO w odpowiednie miejsca już przed walką) ale też ma wpływ na osłabienie kompani piechoty jak i w ogólności całego batalionu.

Struktura batalionu zmechanizowanego :

1. Dowódca batalionu

2. Sztab

3. Kompania dowodzenia 

    - pluton dowodzenia

    - pluton rozpoznawczy

    - pluton ochrony i regulacji ruchu

    - drużyna strzelców wyborowych

4. Kompania logistyczna

    - pluton zaopatrzenia

    - pluton remontowy

    - drużyna dowodzenia

5. Grupa ewakuacji medycznej

6. Kompania wsparcia

    - pluton ogniowy

    - pluton ogniowy

    - pluton przeciwpancerny

    - pluton przeciwlotniczy

    - pluton saperów

    - drużyna zabezpieczenia

    - drużyna dowodzenia

7. Kompania piechoty  X 4

    - pluton piechoty

    - pluton piechoty

    - pluton piechoty

    - pluton WWO

    - drużyna zabezpieczenia

    - drużyna dowodzenia

Jak wspomniałem w uboższej strukturze zamiast 4 kompani piechoty po 3 plutony piechoty i pluton WWO mają być 3 kompanie piechoty z 3 plutonami piechoty bez plutonów WWO  kompania WWO jako samodzielna struktura.

 

Daje to nam taką ilość sprzętu na jednostkę zwaną batalionem zmechanizowanym :

BWP (nowego typu - projekt Borsuk) : 58 sztuk  / 44 w wariancie uboższym

WWO ( projekt Gepard - osławiony Pl-01 Concept) : 16 sztuk  /  14 sztuk w wariancie drugim

BWR (wóz rozpoznawczy nowego typu ) :  4 sztuki

120mm moździerz samobieżny ( tako Rak na podwoziu gąsienicowym) : 8 sztuk

WD (wóz dowodzenia , zapewne na bazie podstawy BWP nowego typu ) : 7 sztuk

WZT ( wóż zabezpieczenia technicznego - mamy projekty WZT-2 i WZT-3) : 8 sztuk

WEM (wóż ewakuacji medycznej ) : 4 sztuki

Most Towarzyszący : 2 sztuki

Wóż Inżynieryjny : 2 sztuki

Zestaw plot : 4 sztuki

Wyrzutnia ppk : 4 sztuki

Pojazd minowania narzutowego : 2 sztuki

Samochód ciężarowy (terenowy) : 42 sztuki

Samochód osobowy (terenowy) : 4 sztuki

Quad : 6 sztuk

Granatnik ppanc : 36 sztuk

Granatnik automatyczny : 24 sztuki

Moździerz 60mm : 24 sztuki

Rkm/Ukm : 108 sztuk

Plus broń lekka jak MSBS , granatniki rewolwerowe , broń snajperska itp

 

Już sam wzgląd na strukturę a co za tym idzie ilość sprzętu powoduje u mnie pewne wątpliwości związane z obroną ppanc takiej jednostki. O ile jeszcze obrona plot ujdzie ponieważ batalion może dostać wsparcie tak ze szczebla brygady jak dywizji (korpusu) o tyle w przypadku bezpośredniego zagrożenia bronią pancerną ilość 4 ppk na batalion wydaje się skromna. Ale to kwestia na osobną notkę. Na notkę która będzie się tyczyła tego jakże ważna jest wizja tego co się chce uzysać przed dokonywaniem zakupów. Pokażę to na przykładzie już zrealizowanego acz jeszcze trwającego i modyfikowanego projektu Rosomak i struktury plutonu , ba nawet drużyny w plutonie poruszającym się na Rosomakach. Także przed każdym zakupem trzeba mieć jasną koncepcję podpartą analizami i doświadczeniami tak poligonowymi jak i bojowymi z chociażby Afganistanu.

A co do tytułu notki. Teraz wszyscy już powinni wiedzieć że zakupy Leopardów mają się nijak do projektu Pl-01 Concept. Leopardy są stricte dla batalionów czołgów (też system czwórkowy -  4 kompanie po 4 plutony dają nam 56 czołgów plus 2 czołgi w dowództwie).

Natomiast projekt Gepard jest dedykowany dla batalionów zmechanizowanych co da nam łącznie (jeśli nie będzie redukcji -a po wydarzeniach ukraińskich raczej nie będzie) około 230-240 tych ala Pl-01 Concept włącznie z wozami przeznaczonymi do szkolenia.

 

 

Bolbochan
O mnie Bolbochan

Ponury myśliciel ;)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka