Borzęcka Marta Borzęcka Marta
248
BLOG

Litewski zamach na polskie szkoły

Borzęcka Marta Borzęcka Marta Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Germanizacja i rusyfikacja to złowrogie pojęcia znane z naszej historii. Współcześnie polskie dzieci są poddawane wynarodowieniu za wszelką cenę przez władze Litwy. Niestety, akcja ta odnosi spore sukcesy.

Już od dawna wiadomo, że na Litwie panują antypolskie nastroje. Słowa naszego hymnu są tam przerabiane następująco:

Jeszcze Polska nie zginęła,

Ale zginąć musi,

Co cholera nie potrafi, 

To Litwin wydusi.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że litewskie władze postawiły sobie za cel wyduszenie polskości poprzez likwidację polskich szkół w tym kraju. W ciągu ostatnich 10 lat zamknięto ich kilkadziesiąt. Zgodnie z założeniami nowej reformy oświaty, której realizacja zakończy się w roku szkolnym 2015/2016, mają zostać zlikwidowane szkoły na poziomie średnim i ulec reorganizacji. Po uzyskaniu akredytacji przekształci się je w szkoły podstawowe, gimnazja lub progimnazja. To świetna okazja dla antypolskich litewskich władz, aby pozbyć się polskich szkół. W chwili obecnej likwidacją bądź degradacją jest zagrożonych 10 polskich placówek oświatowych. Jako pierwsi w obronie swojej szkoły wystąpili rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Średniej imienia Władysława Syrokomli, znanej jako "Syrokomlówka". Jest to szkoła mniejszości narodowych, największa tego typu w Wilnie. Uczy się w niej niemal tysiąc osób. Szkoła ta miała być zlikwidowana jeszcze w czasach ZSRR, ale rodzicom udało się ją nie tylko uratować, ale również doprowadzić do wybudowania nowego budynku. "Syrokomlówka" od lat jest uznawana za ostoję polskości młodych ludzi. Chcąc dostosować się do wymogów reformy oświatowej, władze szkoły jeszcze w 2014 r. złożyły wniosek o akredytację do litewskiego Ministerstwa Oświaty. Głównym założeniem nowego statutu szkoły jest to, że przestanie być placówką finansowaną z budżetu państwa, a stanie się instytucją pożytku publicznego, o czym zdecydowała Rada Samorządu Stołecznego. Na razie szkoła nie ma jeszcze akredytacji na pierwsze półrocze, więc rodzice zdecydowali się działać. Niestety, sytuacja nie wygląda dobrze, ponieważ po wyborach samorządowych w Wilnie będą rządzić liberałowie. Jeden z nich, a zarazem były minister oświaty, oświadczył, że "Syrokomlówka" będzie tylko szkołą podstawową. Na razie wystosowano pismo do obecnego ministra oświaty Litwy Dainiusa Pavalkisa i zorganizowano wiec przed budynkiem ministerstwa. Jeśli szkoła nie uzyska akredytacji, to wielu rodziców może nie zdecydować się na posłanie dzieci do polskiej szkoły, skoro i tak trzeba je będzie później posłać do litewskiej placówki.

Odsetek polskich dzieci w litewskich szkołach wciąż wzrasta, a liczbo osób deklarujących swą narodowość jako polską spadła z 6,6 proc. do 5,6. Polacy stanowią 17 proc. liczby mieszkańców Wilna, ale do polskich uczęszcza jedynie 8 proc. dzieci. Gdyby nie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i jej heroiczna walka o polskość, ta liczba byłaby prawdopodobnie jeszcze mniejsza. 

Najbardziej uderzające jest to, że Litwa będąc członkiem Unii Europejskiej, do tej pory nie dokonała implementacji wielu przepisów prawnych, które regulują kwestie mniejszości narodowych. Na przykład Polakom z Litwy nie wydaje się dokumentów, w których ich nazwiska byłyby pisane po polsku. W gminach, gdzie nasi rodacy stanowią minimum 10 proc. ogółu ludności, nie ma komitetów ds. mniejszości narodowych, nie mówiąc już o podwójnej pisowni nazw miejscowości i ulic, której Polacy nie mogą się doczekać od lat.

Co na to rząd w Warszawie? Jak zwykle nie robi kompletnie nic w sprawie pomocy rodakom na terenie Litwy. W mediach głównego nurtu temat nie istnieje, a część prawicowych mediów postrzega lidera AWPL Waldemara Tomaszewskiego jako "rosyjskiego agenta", ponieważ zdecydował się na taktyczny sojusz z mniejszością rosyjską. Jak widać, nawet Rosjanie są w stanie pomóc Polakom (choć przy okazji i sobie), a nie można tego oczekiwać po rzekomo polskim rządzie.

 

Pierwodruk ukazał się w tygodniku "Polska Niepodległa" nr 18 (88)/2015.

Zawsze po prawej stronie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości