150 obserwujących
1887 notek
2696k odsłon
  644   0

Krysztopa na mientko: Koślawa dziewczynko i koślawy chłopczyku..

A tutaj można polubić stronę z koszulkami autora;) >>> http://cezarykrysztopa.cupsell.pl/
 

Pisząc ten felieton siedzę przy stole w kuchni. Przede mną wisi makatka, którą dostaliśmy od Teściowej (nie, nie takiej teściowej jak z kawałów o teściowych, zupełnie innej). Makatka jakich kiedyś wiele było w kuchniach. Na jednej napisane było „Gość w dom, Bóg w dom”, na innych „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Na naszej na pożółkłym płótnie ktoś wyhaftował po prostu „Smacznego”.

 
Oczywiście nie tylko. Po dwóch stronach makatki uśmiechają się do mnie koślawo wyhaftowana dziewczynka i koślawo wyhaftowany chłopczyk. Dziewczynka trzyma tacę z kolorowymi plamkami, pewnie ciasteczkami, kubeczkiem i dzbanuszkiem. Być może z mlekiem. Naprzeciwko dziewczynki stoi chłopczyk, je ciasteczko. Dzieci są ubrane, o ile można to wydedukować z nieporadnego obrazka, w stroje ludowe. Dziewczynka ma plisowaną spódniczkę, a chłopczyk coś w rodzaju kubraczka. Oboje mają na nogach buciki, rzecz być może nieczęsta w czasach kiedy makatkę haftowano, z czego można wnioskować, że scenka przedstawia czas niedzielny, świąteczny. I niech was ta haftowana nieporadność nie zwiedzie. Z obrazka bije wprost spokój i głębokie przekonanie o potędze ciepła domowego ogniska.
 
Tego nie ma w wyrobach „made in China”, choć podobno Chińczycy potrafią skopiować i wyprodukować wszystko, łącznie z flagami Wolnego Tybetu. W czasach kwestionowania wartości takich jak dom, rodzina, mężczyzna, kobieta, a nawet mama i tata, nośnik tych fundamentalnych znaczeń i symboli, jest na wagę złota. I to my teraz jesteśmy w jego posiadaniu. Chłopczyk i dziewczynka są tu jakby wysłannikami świata, w którym nie były kwestionowane. Niosą nam w swoich krzywo wyhaftowanych rączkach pamięć o tym co ważne, co prawdziwe i nie podrabiane. Żółć płótna i lekko wystrzępione brzegi tylko podkreślają powagę ich posłania.
 
Dzięki, mamo. A wy, koślawa dziewczynko i koślawy chłopczyku, strzeżcie nas i naszego domu w tym dziwacznym świecie odwróconych prawd i symboli.
 
Cezary Krysztopa
 
źródło: TygodnikSolidarność.com 
Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale