Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
584
BLOG

Poczucie ładu: czy Żyd może być Polakiem?

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 18

W  dyskusjach dotyczących aktywnego udziału Żydów w holokauście i to zarówno po stronie ofiar jak i  sprawców, a także próbach przypisywania sprawstwa także  Polakom (polakom), zupełnie pomija się, bądź myli  (świadomie?), określenia tyczące stron tych zdarzeń.


Dotychczasowa narracja lingwistyczna zupełnie pomija wskazane kwestie. Nie  ma jednoznacznych pojęć i definicji określających naród i przynależność narodową. To tak jakby te kwestie specjalnie pomijano jako niewygodne. Owszem, rasizm został potępiony jako idea łącząca cechy psychofizyczne z genetyką. Jednak wśród ludzi występuje poczucie przynależności do wspólnoty i to od poziomu rodziny zaczynając, a na antropocentryzmie kończąc.

Skoro zaś wspólnoty występują, to nie można ich pomijać także w relacjach wzajemnych. 

Tymczasem mamy tu pomieszanie z poplątaniem, gdyż z jednej strony operuje się wspólnotą "genetyczną", ale jednocześnie wskazuje, że ludzi bardziej łączy poczucie jedności ideowej. Do tego dochodzi przynależność państwowa (obywatelstwo), co jest formą wymuszenia podległości strukturze terytorialnej miejsca pochodzenia.

Od dość już dawna propaguję rozróżnienia na bazie idei cywilizacyjnych, gdzie wskazuję konieczność oparcia idei cywilizacyjnych na bazie  wartości. W tym duchu polskość jest związana z ideą Cywilizacji Polskiej.

Czy można mówić, że taka cywilizacja istnieje? 

W marcu ub. roku miałem wykład tematyczny w redakcji Polityki Polskiej.

 Można znaleźć zamieszczone w necie nagranie tego wystąpienia.

To około 40 minut. Jeśli są zainteresowani tematem i przedstawioną argumentacją - zapraszam do obejrzenia:


W myśl tez tam przyjętych należy wprowadzić określenia:
Polak - (z dużej litery) osoba związana genetycznie z polskością jako szczepem słowiańskim,
polak - to człowiek akceptujący wartości na jakich oparta jest Cywilizacja Polska
Żyd  - genetycznie związany z judaizmem wg kryteriów opisanych w Biblii,
żyd - osoba akceptująca wartości i zasady Cywilizacji Żydowskiej.

Może zatem wystąpić sytuacja, że Żyd jest polakiem (to oznacza spolonizowanie - akceptacja wartości "polskich", ale Żyd nie może być Polakiem - bo genetyka nie jest kwestią wyboru.
Mogą zachodzić także relacje odwrotne. Także , że żyd nie może być polakiem (i odwrotnie), gdyż nie można akceptować dwóch systemów wartości.

Do tego dochodzi kwestia zamieszkania i obywatelstwa. To, że ktoś mieszka  (mieszkał) w danym regionie, w otoczeniu które wyznawało swoisty system wartości (polskich, żydowskich, aborygeńskich), nie oznacza, że stał się częścią tej wspólnoty. Potrzeba jeszcze deklaracji woli i potwierdzenia "standardu" przez taką zbiorowość.
Tu bardzo cenne jest stwierdzenie R. Dmowskiego: "Polakiem jestem i mam polskie obowiązki". Czyli nie tylko trzeba deklarować się jako  polak (zwracam uwagę, na to, że to dotyczy wartości - zatem powinno być pisane z małej litery), ale i wypełniać "polskie obowiązki", czyli kierować się wartościami będącymi podstawą Cywilizacji Polskiej.
Obywatelstwo - nie daje przynależności cywilizacyjnej.

I na koniec pojęcie narodu. Naród w tym ujęciu, jest "produktem" cywilizacyjnym. Aby być polakiem, czyli członkiem wspólnoty cywilizacyjnej trzeba wypełniać "polskie obowiązki". Naród Polski jest więc wspólnotą ludzi opartą o wartości cywilizacyjne. 
Genetyka (być może) wspomaga  proces akceptacji wartości cywilizacyjnych, ale nie jest warunkiem koniecznym. Do Narodu Polskiego mogą należeć osoby z innym pochodzeniem genetycznym - także Żydzi.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo