W poniedziałek rano w serwisie X i na facebookowych grupach uczniowskich pojawiły się oryginalne arkusze egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) bada sprawę, a jej dyrektor zapowiada konsekwencje dla autorów wycieku. To nie jedyny incydent – uczniowie ostrzegani są także przed fałszywymi ogłoszeniami oferującymi "tajne arkusze".
X, Facebook i Discord zalany arkuszami z języka polskiego
Matury dopiero się rozpoczęły, a już pojawiły się doniesienia o możliwych przeciekach. W poniedziałek - tuż po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym - w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia tegorocznego arkusza. Zgodnie z doniesieniami portalu "Super Express" oraz potwierdzonymi przez CKE, po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym w serwisie X (dawniej Twitter) oraz na uczniowskich grupach na Facebooku i Discordzie zaczęły krążyć fotografie fragmentów arkusza maturalnego. Ujawniono choćby temat wypracowania: "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zdjęcia rzeczywiście pojawiły się w sieci, ale zaczęły być usuwane. - Sprawę zbadam i ewentualne nieprawidłowości zgłoszę na policję - zapowiedział. Dodał też, że egzaminy w szkołach rozpoczęły się zgodnie z planem i bez zakłóceń.
CKE przypomina, że za wniesienie telefonu lub innego urządzenia komunikacyjnego na salę egzaminacyjną grozi unieważnienie egzaminu. W takim przypadku uczeń może podejść do matury dopiero za rok. W 2023 roku unieważniono 202 egzaminy, z czego 53 z powodu posiadania telefonu.
Oszustwa z "pewniakami” i fałszywymi przeciekami
Oprócz potencjalnych realnych przecieków, powraca także zjawisko internetowych oszustw maturalnych. Na podejrzanych stronach internetowych, komunikatorach oraz grupach społecznościowych pojawiają się oferty sprzedaży rzekomych "tajnych arkuszy” lub "sprawdzonych informacji z CKE”. Najczęściej wymagane są opłaty za pośrednictwem SMS lub przelewu.
Tego rodzaju działania to nie tylko próby wyłudzenia pieniędzy. To też oszustwo psychiczne. Zdarza się, że oszuści wykorzystują stres uczniów, publikując fałszywe przecieki w zamian za poniżające zadania – np. prosząc o zdjęcia z garnkiem na głowie. Centralna Komisja Egzaminacyjna co roku apeluje, aby nie wierzyć tego typu ofertom i nie dawać się oszukać.
Zasady i przebieg matur 2025
Do obowiązkowego egzaminu pisemnego z języka polskiego przystąpiło około 275 tys. uczniów szkół średnich – liceów, techników oraz szkół branżowych II stopnia – a także abiturienci z lat ubiegłych.
Każdy maturzysta musi przystąpić do: trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy), jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), dwóch egzaminów ustnych (język polski, język obcy).
Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Dla egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie ma progu zaliczeniowego – wyniki te są brane pod uwagę jedynie podczas rekrutacji na studia.
Fot. Arkusze maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo