Brun
Brun brun brun
9 obserwujących
90 notek
46k odsłon
317 odsłon

Rejs Niepodległości

Gdynia, maj 2018, Dar Młodzieży wyrusza w Rejs Niepodległości
Gdynia, maj 2018, Dar Młodzieży wyrusza w Rejs Niepodległości
Wykop Skomentuj5

W najbliższy czwartek, za dwa dni; 28.03.2019 roku oczekiwany jest w porcie w Gdyni DAR MŁODZIEŻY . Szkolna biała fregata polskiej budowy, w Stoczni Gdańskiej i konstrukcji według projektu pod kierunkiem Zygmunta Chorenia, twórcy zresztą wielu pięknych żaglowców pływających pod wieloma banderami świata. Dar Młodzieży to statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W czwartek wraca z dookoła ziemskiego rejsu, na który wyruszył niespełna rok temu, w maju 2018 roku. Rejs Niepodległości organizowany przez Uniwersytet Morski w Gdyni, przejmujący tradycje, kolejno idąc w głąb czasu; Akademii Morskiej, Wyższej Szkoły Morskiej, Szkoły Morskiej, Szkoły Rybołówstwa Morskiego, Państwowego Centrum Szkolenia Morskiego, Polskiej Szkoły Morskiej w Southampton,  Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Szkoły Morskiej w Tczewie (uff...), Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Palotyńską Fundację Misyjną SALVVATI, ma się skończyć w czwartek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w najbardziej reprezentacyjnym punkcie portu i miasta, w Basenie Prezydenta, nieopodal zacumowanego tam na stałe DARU POMORZA pełniącego dawniej rolę statku szkolnego PSM a obecnie statku muzeum.

Przewiduje się minięcie główek wejściowych portu na godzinę jedenastą przed południem, w nawiązaniu do podobnej godziny sprzed osiemdziesięciu czterech lat kiedy z podobnej podróży wrócił, teraz już leciwy i sterany służbą, DAR POMORZA.

image

Dar Pomorza cumujący na stałe przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Następnie, na godzinę piętnastą w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nieopodal słynnej w Gdyni ulicy Portowej, arcybiskup Głódź odprawi mszę dziękczynną za szczęśliwy powrót statku z podróży, w której przepłynięto 33 tysiące mil morskich, odwiedzona 22 kraje a przez pokład fregaty przewinęło się ponad 1000 członków załogi. 

Ponieważ rejs się jeszcze nie zakończył a stary przesąd mówi by nie wpisywać do dziennika pokładowego ostatniego portu zanim ostatnia cuma nie zostanie zamocowana na mocno, zatem, ta msza na dzisiaj jest w planach, na piętnastą w czwartek.

Potem piknik morski obok zacumowanych żaglowców, mnóstwo atrakcji, Zarząd Portu ma zamiar przedstawić swoje plany budowy portu zewnętrznego do obsługi coraz większych statków kontenerowych zawijających na redy portów Zatoki Gdańskiej.

Słowem - wydarzenie.

image

Dar Młodzieży wyrusza we wokół ziemski REJS NIEPODLEGŁOŚCI, Gdynia, maj 2018

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości