0 obserwujących
50 notek
91k odsłon
762 odsłony

Flagi biało-czerwone zwiększają poparcie dla PiS?

Wykop Skomentuj3

 

W sobotę po raz pierwszy zabłysła światłami ogromna biało-czerwona fasada stadionu narodowego w Warszawie. Wkrótce ma być w ten sposób eksponowana każdej nocy. Sztabowcy Platformy chyba nie czytali artykułu z 6 sierpnia opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie „The Economist”, w którym przytoczono wyniki badań amerykańskich psychologów. Dowiedzieliby się, że własnie zwiększyli wyborcze szanse partii Jarosława Kaczyńskiego. Okazało się, że widok narodowego sztandaru znacznie zwiększa u wyborców chęć głosowania na partię prawicową, w amerykańskim przypadku – na republikanów. Osłabia natomiast ochotę poparcia dla Baracka Obamy i demokratów. Barwy narodowe działają na podświadomość wyborców i ich ekspozycja wpływa na decyzje podejmowane w lokalu wyborczym.
Wyniki badań opublikowane zostały niedawno w czasopiśmie „Psychological Science”. Eksperyment trwał 3 lata, poddana mu została grupa ok. 400 ochotników. Mieli oni ocenić w skali od -10 do +10 swe sympatie do głównych kandydatów w wyborach prezydenckich (-10 zdecydowanie zagłosuję na Obamę, +10 zdecydowanie zagłosuję na McCaine’a) oraz w skali od -500 do +500 sympatię do partii politycznych. Pierwsze badanie odbyło się jesienią 2008 roku i miało na celu ustalenie poglądów poszczególnych uczestników. W drugim – przeprowadzonym miesiąc później-  podzielono ich na 2 równe grupy i ponownie zapytano o preferencje wyborcze. Kwestionariusze różniły się drobnym szczegółem – na połowie z nich wydrukowano małą amerykańską flagę. Po raz trzeci, już po wyborach tych samych ankietowanych zapytano, na kogo rzeczywiście głosowali.  Rezultat był zdumiewający. Ankietowani z oflagowanym kwestionariuszem niemal dwukrotnie mniej chętnie głosowali na Obamę i demokratów w stosunku do tych, którym podczas badania nie pokazywano flagi. Widok sztandaru narodowego w istotny sposób przesuwał sympatię w kierunku prawicy.
Naukowcy chcieli sprawdzić, czy nie jest tak przypadkiem, iż na wyniki badań wpłynęło to, że George Bush był wcześniej urzędującym prezydentem i stąd kojarzył się z flagą. Dlatego eksperyment powtórzono po roku rządów Barracka Obamy. I okazało się, że ponownie – flaga działała w podświadomości wyborców na korzyść prawicy a nie na korzyść urzędującego prezydenta z Partii Demokratycznej.
Ten ciekawy przykład działania psychiki wyborców nie został na razie sprawdzony naukowo w Polsce. Kobieca intuicja mówi mi jednak, że bardzo prawdopodobne, iż podobnie widok flagi narodowej działa na Polaków. Nietrudno połączyć z patriotycznymi barwami Prawo i Sprawiedliwość. Dotąd jednak sądziliśmy, że skojarzenia patriotyczne, choć wpływają na emocje, to jednak podlegają w większym stopniu racjonalnym ocenom poszczególnych głosujących. Wszystkie partie starają się podkreślać swój patriotyzm i przywiązanie do flagi. Przykład amerykański wskazuje, że takie ich działania, wbrew intencjom partii lewicowych i centrowych, przyczyniają się do wzrostu sympatii republikańskich, konserwatywnych i prawicowych. Ciekawe, czy Platforma i SLD wiedzą, że eksponując flagi  biało-czerwone prawdopodobnie zwiększają poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego?
Jest jeszcze jeden – pozytywny aspekt sprawy. Okazuje się, że działania środowisk Radia Maryja i „Gazety Polskiej” na rzecz „oflagowania” każdego polskiego domu i patriotycznego udekorowania okien w blokach znalazły naukowe uzasadnienie. Barwy narodowe to tak silny symbol, że bez tłumaczenia wielu zawiłych kwestii politycznych,  odwołuje się do zasadniczego systemu wartości każdego Polaka. Bardzo prawdopodobne też, że znany z sympatii do Platformy celebryta Wojewódzki, wtykając biało-czerwone chorągiewki w psie kupy, przyczynił się do obniżenia poparcia dla swej ulubionej partii.
A więc – to takie proste – im więcej szacunku i eksponowania biało-czerwonych barw, tym korzystniejszy dla patriotycznej prawicy wynik wyborów. Trudno o prostszy przepis na sukces.
 
Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale