7 obserwujących
174 notki
450k odsłon
  8391   0

PIT 2019. Urzędy skarbowe przygotowały wybrane PIT-y za nas

W usłudze Twój e-PIT nie rozliczysz działalności gospodarczej i dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
W usłudze Twój e-PIT nie rozliczysz działalności gospodarczej i dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W tym roku urzędy skarbowe same przygotowały rozliczenia niektórych PIT-ów. Jeżeli podatnik nie wykona żadnego działania, rozliczenie to zostanie automatycznie zaakceptowane 31 maja 2020 r.

O jakie PIT-y chodzi? Przede wszystkim o jeden z najbardziej popularnych, czyli PIT-37, który wypełniają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. Urzędy przygotowały także PIT-38, który rozliczają osoby osiągające dochody z zysków kapitałowych. Automatycznie przygotowane rozliczenia podatkowe są dostępne w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl.

Jeżeli podatnik nie wykona żadnego działania, rozliczenie to zostanie automatycznie zaakceptowane 31 maja 2020 r. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Standardowo PIT-y należy składać do 30 kwietnia. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa Ministerstwo Finansów przedłużyło ten termin do końca maja 2020 r. 

Ministerstwo tłumaczy, że gdyby okazało się, iż przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 31 maja zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, dotychczasową aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

W usłudze Twój e-PIT można również rozliczyć PIT-28 (np. z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) i PiT-36 (np. z umów najmu, dzierżawy, z emerytur i rent z zagranicy, z działalności nierejestrowanej).


Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.


Twój e-PIT. Jak się zalogować?

Przed logowaniem do Twój e-PIT przygotuj:

  •      PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
  •      kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r.
  •      kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie - podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.

Jeśli masz profil zaufany - przygotuj dane logowania do Profilu Zaufanego. Ten sposób logowania obowiązuje podatnika, który nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28.


Po zalogowaniu można:

  • zaakceptować swoje dane
  • zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
  • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
  • dodać inne dane (np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
  • odrzucić przygotowany PIT i wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, albo rozliczyć się w innej formie
  • można nic nie zrobić,  wówczas 31 maja rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba, że rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie i urząd już ma Twoje zeznanie

Po wprowadzeniu wszelkich zmian trzeba oczywiście zaakceptować je i wysłać. Na koniec pobieramy Urzędowie Poświadczenie Odbioru (UPO).
Jeżeli masz podatek do zapłaty, w usłudze znajdziesz Twój mikrorachunek podatkowy. Jeżeli masz nadpłatę podatku, znajdziesz informacje o etapie realizacji zwrotu. Fiskus ma na jego zwrot 45 dni.


Zeznania PIT-36 i PIT-28 nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Trzeba się zalogować i zaakceptować przygotowane zeznanie.


e-Deklaracje PIT

Na rządowej stronie Portal Podatkowy są informacje dotyczące zasad rozliczenia podatków. Internatywne formularze są dostępne na stronie e-Deklaracje. Dokumenty można złożyć elektronicznie.


ja


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka