6 obserwujących
153 notki
416k odsłon
777 odsłon

Rewolucja w podatkach. Skarbówka wypełni za nas PIT

Zmiany w składaniu deklaracji PIT.
Zmiany w składaniu deklaracji PIT.
Wykop Skomentuj3

Sejm uchwalił ustawę, która zakłada uproszczenie procedury składania zeznań podatkowych. To fiskus będzie wypełniał PIT - bez konieczności składania dokumentu przez podatnika.

Nowe regulacje poparło 424 posłów, dwóch było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Od nowego roku to Krajowa Administracja Skarbowa będzie wypełniała roczne zeznania podatkowe, a nie, jak do tej pory, podatnik. Politycy PiS twierdzą, że dzięki ustawie zaoszczędzimy czas: nie będziemy musieli składać PIT-ów w urzędach skarbowych.

- Rząd proponuje wprowadzenie, obok funkcjonujących dotąd sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje, nowej formy rozliczenia podatkowego, polegającej na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika - mówił podczas prac nad ustawą Andrzej Szlachta, który kieruje sejmową komisją ds. finansów.

Każdy podatnik będzie miał wgląd do wypełnionej deklaracji od 15 lutego. Fiskus zwróci nam nadpłatę podatku w ciągu 45 dni. Do czasu uchwalenia ustawy obowiązywał termin 90 dni. Zmiany dotyczą rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz samotnie wychowujących dzieci. Na podatniku będzie spoczywało jedno zadanie: zweryfikować czy dane, wprowadzone przez Krajową Administrację Skarbową, są prawidłowe. Jeśli je zaakceptujemy, oznaczać to będzie złożenie rocznej deklaracji PIT.

Z kolei w przypadku PIT-37 i PIT-38 podatnicy nie muszą niczego sprawdzać - po wypełnieniu zeznań przez skarbówkę, nastąpi automatyczna akceptacja w terminie składania dokumentów. Można będzie uzupełnić informacje, których nie ma Krajowa Administracja Skarbowa i je zaakceptować. W ustawie zapisano możliwość odrzucenia nowej metody rozliczania się - wówczas podatnik musi rozliczyć się sam, tak, jak dotychczas. Fiskus poprosi nas o uaktualnienie numeru konta osobistego, na które wpłynie nadpłata.

Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia.

Źródło: PAP

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka