Sowiniec Sowiniec
391
BLOG

Węgierski pomnik polskiego papieża

Sowiniec Sowiniec Architektura Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

       Na dziedzińcu Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ulicy Michała Bobrzyńskiego 10 w Krakowie odsłonięto pomnik patrona tej uczelni ufundowany przez Węgrów - poinformował portal https://info.wiara.pl.
Autorem pomnika przedstawiającego postać świętego. Jana Pawła II z pastorałem, w rozwianych szatach pontyfikalnych, jest wybitny węgierski rzeźbiarz Lajos Győrfi, którego prace wielokrotnie prezentowane były w Polsce. Do wzniesienia monumentu przyczynił się również ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz przeznaczając na ten cel honorarium należne z tytułu otrzymanej na Węgrzech Nagrody im. Sándora Petőfiego.
       Dzieło L. Győrfiego upamiętnia 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.
        „Warto dodać, że artysta jest głęboko związany z Polską; jego żona Maria pochodzi ze Strzegomia” - czytamy w portalu.
- Losy dwojga świętych: Jadwigi i Jana Pawła II wyznaczają drogi papieskiej uczelni w Krakowie historycznie, ale i współcześnie. Jadwiga z Węgier, która stawiała fundamenty i Jan Paweł II - polski papież, który zawsze traktował tę uczelnię jako swój dom. Ufamy, że dalej będą prowadzić życie naszej Alma Mater - powiedział w trakcie ceremonii odsłonięcia pomnikarektor UPJPII ks. doktor habilitowany Robert Tyrała.
- On odważnie bronił naturalnej rodziny i życia nienarodzonego. Sprzeciwiał się agresywnym ideologiom, które chcą zmienić naturę ludzką oraz podstawową naturę kobiety i mężczyzny. Dodawał nam otuchy i mówił, że nie wolno zachowywać obojętności i milczenia, ale trzeba być odważnym - mówił o Janie Pawle II minister Soltész. Zwrócił uwagę, że na Zachodzie niszczy się kościoły albo zamienia się je na miejsca rozrywki lub muzułmańskie domy modlitwy. Zaznaczył, że w Europie Środkowej buduje i odnawia się wiele kościołów. Podobnie jest z pomnikami - na Zachodzie usuwa się pomniki wielkich postaci historycznych, a w Polsce i na Węgrzech kultywuje się pamięć o św. Janie Pawle II i stawia się pomniki ku jego czci. - Węgierski rząd i większość Węgrów szanują Jana Pawła II, a Polaków kochamy, traktujemy jak braci - mówił minister Soltész, tłumacząc węgierskie zaangażowanie w powstanie papieskiego pomnika na terenie uczelni założonej przez królową Jadwigę, pochodzącą z Węgier, której "drugie życie" dał św. Jan Paweł II - powiedział w trakcie ceremonii odsłonięcia monumentu rektor UPJPII ks. doktor habilitowany Robert Tyrała.
    Po te ceremonii w sanktuarium Jana Pawła II odsłonięto tablicę upamiętniającą przekazanie pomnika przez naród węgierski. Mszy Swiętej. przewodniczył kard. Dziwisz, homilięwygłosił metropolita krakowski ks. arcybiskup profesor Marek Jędraszewski, który zwrócił uwagę, że w osobach św. Jadwigi i św. Jana Pawła II w sposób fundamentalny zapisały się "sprawy najbardziej święte i ważne" dla narodów oraz państw węgierskiego i polskiego: chrześcijańska wiara i kultura, ewangelizacja Europy, troska o naukę.
    - Duchowy kryzys Europy jeszcze bardziej się pogłębia. Tym bardziej musimy być razem. Tym bardziej musimy wpisywać się w poczet wielkich świadków Chrystusa i Jego Ewangelii. I być gotowi na cierpienia. Nie wolno nam zapomnieć o tym, że Chrystus jest z nami - dodał metropolita krakowski (wszystkie cytaty za https://info.wiara.pl).Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości