398 obserwujących
2903 notki
12291k odsłon
  4171   0

O świecie duchowym, który nie jest pustynią

Skąd my znamy to nazwisko? Tadeusz Zysk - nie da się go przecież nie zapamiętać? Czy to nie jest czasem ten pan, który na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy Lebioda odkrywał przez polskim czytelnikiem tajemnice papieża, założył wraz z Tomaszem Szponderem wydawnictwo „Rebis”? Zdaje się, że tak, że chodzi o tę samą osobę. Rebis – dziwne słowo, co ono oznacza? Oto wyjaśnienie, nie mogę Was przecież trzymać w niepewności:

 

Rebis  - złożony symbol w alchemii, przedstawiający unię pierwiastków dualistycznych (przeciwstawnych). Jego elementami są kosmiczne jajosmok oraz androgen â€“ istota obojnacza o dwóch głowach (kobiety i mężczyzny). Najważniejsze jest kosmiczne jajo, oznaczające płodność, zalążek życia i jego esencję. Smok symbolizuje prawdopodobnie potęgę widzialnego świata. Dwugłowe stworzenie na jego grzbiecie trzyma w jednej ręce ekierkę lub kątownicę (symbolika kwadratu), a w drugiej kątomierz, powiązany z symboliką koła. Po męskiej, aktywnej stronie przedstawienia najczęściej występuje Słońce, a po żeńskiej, pasywnej – Księżyc

 

Dwugłowa istota adrogyne? Bardzo ciekawe. Nazwę wydawnictwa raczej zasugerował Tadeusz Zysk, który – co wnioskować możemy po tytułach publikacji w „Piśmie literacko-artystycznym” - jest specjalistą w takich sprawach. Jednak w roku 1993 Pan Zysk porzucił ten dwugłowy „Rebis” i założył własne wydawnictwo pod dużo normalniejszą nazwą „Zysk i s-ka”.

Popatrzmy jeszcze na początki i największe sukcesy „Rebisu” Oto one:

 

Pierwszym tytułem wydanym przez Rebis były Pasożyty umysłu Colina Wilsona. Najpopularniejszą książką wydawnictwa stało się Jedz, módl się, kochaj Elizabeth Gilbert (nakład 110 tysięcy egzemplarzy). Również Czysta anarchia Woody'ego Allena trafiła na listy hitów (nakład 50 tys. egzemplarzy).

Książki wydawnictwa ukazują się w szeregu serii wydawniczych takich jak np.: Biblioteczka człowieka myślącegoBiografie i powieści biograficzneHistoriaLiteratura dziecięca i młodzieżowaMity i legendyNowe Horyzonty, Polska literatura współczesna, Psychologia, Salamandra, Wodnik i inne

Ostatnim hitem Rebisu jest książka Zychowicza zatytułowana „Obłęd 44” . Oto co o tej książce napisał monachijski „Suddeutsche Zeitung”, cytat pochodzi ze strony wydawnictwa „Rebis”:

 

"Piotr Zy­cho­wicz jest jesz­cze dość młody - 33 lata, ale od­wa­gi mu nie bra­ku­je. Pol­ski hi­sto­ryk i dzien­ni­karz opu­bli­ko­wał wła­śnie książ­kę »Obłęd '44«, wy­wo­łu­jąc tym samym falę obu­rze­nia w obo­zie na­ro­do­wo-ka­to­lic­kim"

 

Ja nie wiem czy Zychowicz jest świadom tego iż wywołał oburzenie w obozie narodowo-katolickim. Może się okazać, że on w ogóle o tym nie wie. Choć pewne tropy w jego książce wskazują, że może coś jednak być na rzeczy i on z całą świadomością podjął się zadania, które można by nazwać ostatecznym rozprawieniem się z mitem Powstania.

Tak jak napisałem poświęcił bardzo mało miejsca na wyjaśnienie roli jaką w polityce okołopowstaniowej odegrał Józef Retinger były wydawca „Miesięcznika literackiego i artystycznego”, za to mnóstwo miejsca przeznaczył na kreowanie zdrajców w szeregach dowództwa AK. Wszystko to czyni Piotr Zychowicz dla naszego dobra, byśmy już nigdy nie dali się wciągnąć w jakąś awanturę, szczególnie taką, którą firmują ludzie nieodpowiedzialni, ludzie o instynktach samobójczych poprzetykani zdrajcami. Ponieważ tekst niniejszy zrobił się ciut za długi, na kontynuację wątków dotyczących książki Zychowicza, zapraszam wszystkich na jutro.

CDN.

 

Wspominamy znów Powstanie Warszawskie, zaplanowałem na sierpień wielką wakacyjną promocję. Jak pamiętacie I tom „Baśni jak niedźwiedź” zawiera 63 rozdziały, tyle ile dni, w wersji znanej i akceptowanej przez większość, trwało Powstanie. W sierpniu więc tom I Baśni oraz Audiobook kosztować będą po 25 złotych za egzemplarz plus koszta wysyłki. Promocja dotyczy tylko strony www.coryllus.pl Na mieście książki i płyta kosztują tyle co wcześniej, ale tak jak nadmieniłem, promocja trwa tylko miesiąc.

 

Jeśli ktoś poczuł po przeczytaniu powyższego przemożną ochotę zakupienia naszych książek, zapraszam na stronę www.coryllus.pl, do księgarni www.multibook.pl. Do księgarnihttp://www.ksiazkiprzyherbacie.otwarte24.pl/ do księgarni Tarabuk przy Browarnej 6 w Warszawie i do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy.  

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale