6 obserwujących
198 notek
55k odsłon
  91   0

Incydent w Yahukimo i Śmierć Ferianusa Asso

Do jednych z najgłośniejszych demonstracji w trakcie, której wzywano do uwolnienia Victora Yeimo, międzynarodowego rzecznika Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB) doszło w mieście Dekai w regencji Yahukimo. Wystąpienie odbyło się 16 sierpnia 2021 roku, dokładnie w drugą rocznicę wybuchu antyrasistowskich demonstracji jakie trwały wtedy przez kilka tygodni w całej Papui Zachodniej. Postulatowi uwolnienia Victora Yeimo, towarzyszyły hasła antyrasistowskie. Przypominano też o niezrealizowanym prawie Zachodnich Papuasów do samostanowienia.

Ruben Wakla, koordynator demonstracji z ramienia KNPB Yahukimo wzywał aby zanieść apel zgromadzonych do przedstawicieli prowincjonalnych i władz centralnych Indonezji. Zwrócił się także do społeczności międzynarodowej, aby nagłośniła publicznie wieści o złym stanie zdrowia Victora Yeimo. Ruben Wakla chcąc wyrazić dobrą wolę, zadeklarował gotowość do spotkania się ze wszystkimi policjantami i więźniami na terenie całej Indonezji.

Demonstracja miała charakter rozproszony. Ludzie gromadzili się w kilku punktach miasta, gdzie wygłaszano przemowy polityczne i ideowe. W kulminacyjnym momencie zgromadzeni mieli pomaszerować pod biuro Rady Przedstawicieli Ludowych Yahukimo (DPRD), aby wyrazić własne aspiracje. Cel nie został jednak zrealizowany po tym jak sytuacja zaogniła się w kilku punktach miasta. Pomimo, że KNPB Yahukimo, założyło wniosek potwierdzający zamiar przeprowadzenia demonstracji, trzy dni wcześniej, na ulice miasta wyszły oddziały policji, a także oddziały mobilnych brygad policji (Brimob), które zaczęły atakować i rozpraszać zgromadzonych. Wobec dopełnienia formalności, reakcja administracji Indonezji na demonstracje wyrażająca się w postaci aresztowania i strzelanin jakie towarzyszyły pacyfikacji demonstrantów przez TNI i Polri, potwierdza to, że w Papui podtrzymywany jest „rasizm” – uważa Ruben Wakla.


Podczas pokojowej demonstracji indonezyjskie służby zatrzymały 48 aktywistów społecznych i politycznych. W najtragiczniejszym położeniu znalazł się 29-letni Ferianus Asso, lokalny działacz KNPB, który został postrzelony w brzuch. Według lokalnego dziennika „Suara Papua” mężczyznę dosięgły dwie kule indonezyjskiej policji. Ranny został przewieziony do regionalnego szpitala w Yahukimo, a stamtąd wobec ciężkiego stanu, do szpitala Bhayangkara w Jayapurze. 22 sierpnia nad ranem Ferianus zmarł.

Przygotował: Damian Żuchowski

Materiał publikowany także przez Free West Papua Campaign Poland, Krew Papuasów i Wolnemedia.net

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka