Wojtek Wojtek
878
BLOG

Breguet XIV A2/B2

Wojtek Wojtek Technologie Obserwuj notkę 0

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/45/Br%C3%A9guet_XIV_au_d%C3%A9collage_La_Fert%C3%A9_Alais_1994.jpg/260px-Br%C3%A9guet_XIV_au_d%C3%A9collage_La_Fert%C3%A9_Alais_1994.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/Breguet_14

 

Już niedługo, bo 11 września o godzinie 13 ocbędzie się kolejne spotkanie w ramach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej.

Tradycyjnie spotykamy się na pokładzie dźwigu pływającego "Wróblin" cumowanego w awanporcie górnym śluzy Szytniki - naprzeciw wejścia głównego do Politechniki Wrocławskiej.

Tym razem spotkanie będzie dotyczyło losów samolotów Breguet XIV, które przybyły z Francji do Polski wraz z armią gen. Hallera oraz polskich eskadr wywiadowczych. Wykład będzie obejmował uwarunkowania militarno-historyczne zaistniałe po przyznaniu Polsce niepodległości w 1918 roku. Mimo, że był to okres zakończenia I wojny światowej, to dopiero wtedy na nowo rozgorzały walki tym razem pomiędzy narodami od wieków wspólnie dzielącymi między siebie cały obszar nadający się do zasiedlenia.

Pierwsze walki rozpoczęły się 31 października we Lwowie. Wkrótce Czesi militarnym wejściem opanowali polską część Ślaska Cieszyńskiego. Trudno nie wspomnieć o powstaniu w Wielkopolsce. Tym razem ludność polska sprzeciwiła się pozostaniu w granicach władztwa niemieckiego. Podobnie było i ze Śląskiem, także i Mazury miały zadecydować o swojej przynależności w drodze plebiscytu.

Trudna też była decyzja w sprawie obszarów połączonych wcześniej unią polsko-litewską, która - wydaje się - wtedy nie miała juz zwolenników i społeczeństwo z bronią w ręku rozstrzygnęło p przynależności państwowej.

Zaprowadzenie porządku i wstrzymanie działań zbrojnych wymagało użycia zorganizowanych oddziałów wojskowych. Ponieważ Polska powstała jako niezależne państwo, wracali do niego Polacy z różnych stron, w tym wielu z Francji. Ten powrót wiązał się również z ruchem polskich oddziałów wojskowych walczących w strukturach innych państw. Wraz z żołnierzami, po załatwieniu formalności prawnych, sprowadzono do niepodległej już Polski także i sprzęt bojowy. Referat dotyczy historii samolotów Breguet, które stanowiły z jednej strony bazę lotnictwa rozpoznawczego, z drugiej strony mogły uczestniczyć w walkach powietrznych a także atakować oddziały przeciwnika z powietrza. Mimo, że były to myśliwce, konstrukcja samolotu pozwalała na wyrzucanie przez załogę odpowiednio przygotowanych bomb wprost na oddziały lub obiekty przeciwnika.

samolot Breguet XIV A2, kwiecień 1920

 

Personel latający 10 Eskadry Wywiadowczej,

w środku (z papierosem) mjr pilot J. Kossowski, Szef Lotnictwa

Całość artykułu można pobrać (plik PDF)z witryny Dolnośląskiej Akademii Lotniczej

http://www.akademialotnicza.com/biblioteka/praceseminaryjne

a szczegóły zagadnienia będą podane na wykładzie w dniu 11 września 2012 r. na pokładzie DP Wróblin o godzinie 13.

Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie