doktor.nauk doktor.nauk
565
BLOG

Zaczyna być groźnie

doktor.nauk doktor.nauk Polityka Obserwuj notkę 0

 Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej jak dotąd nie zabrało głosu w sprawie programu wychowawczego skierowanego do przedszkoli (głównie w woj. dolnośląskim) pt. "Równościowe przedszkole. Jak uczynić wychowanie przedszkolne wrażliwym na płeć". Można sobie żartować oczywiście już z samego tytułu, ale sprawa jest poważna. Treść programu - mrożąca krew w żyłach i zaprzeczająca nie tylko ludzkiej naturze ale też ludzkiej godności. Co więcej, mowa jest o tym, że to dopiero początek i jest to metaprogram!

Wmawianie ludziom, że stereotypy są złe, szczególnie te związane z płcią, jest pozbawione podstaw jakichkolwiek, nie mówiąc już o naukowych. Tak samo jest z przekonywaniem "niekompetentnych wychowawczo rodziców", że czterolatki powinny uczyć się zachowań seksualnych a to czy są chłopcami czy dziewczynkami zależy tylko od ich "widzimisia".

Właśnie: kompetencje. Jakie mają kompetencje autorki tego programu? Spójrzmy, która ma wiedzę na temat psychologii rozwoju, pedagogiki, wychowania przedszkolnego, która ma doświadcznie w pracy w małymi dziećmi itd. Oto charakterystyki autorek ze strony organizacji, z której są ideologicznie związane. W  "nauce polskiej" niestety nie figurują bo żadna nie legitymuje się żadnym stopniem ani tytułem naukowym.

Joanna Piotrowska
Założycielka Feminoteki. Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka i ekspertka antydyskryminacyjna, równościowa i antyprzemocowa. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej (ścieżka specjalizacyjna: pomoc psychologiczna dla krzywdzonych dzieci) organizowanego przez Instytut Psychologii Zdrowia. W Feminotece stara się ogarnąć wszystko co się dzieje. Koordynuje i monitoruje :-) .


Anna Dzierzgowska Z zawodu nauczycielka, obecnie uczy historii w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym w Warszawie. Od 2001 roku wolontariuszka Amnesty International. W roku akademickim 2002/03 ukończyła kurs trenerski „Szkolny wolontariat na rzecz praw człowieka”, zorganizowany przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i Stowarzyszenie Amnesty International. Jako trenerka w zespole edukacji praw człowieka AI prowadziła szkolenia zarówno dla członków i członkiń AI, jak i dla osób i grup spoza organizacji. Jej specjalność to przede wszystkim szkolenia antydyskryminacyjne, warsztaty dotyczące problematyki praw kobiet i przemocy wobec kobiet (z perspektywy praw człowieka i prawa międzynarodowego), a także prawa gospodarcze, społeczne i kulturalne. Współredaktorka polskiego wydania podręcznika AI „Kulturowa tożsamość płci. Podręcznik dla trenerów”. Prowadzi warsztaty trenerskie, przygotowujące do prowadzenia zajęć z dziedziny praw człowieka.

Ewa Rutkowska
Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obroniła feministyczną pracę magisterską pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Środy, studiuje w Szkole Nauk Społecznych PAN, gdzie przygotowuje pracę doktorską pod kierunkiem profesor Anny Titkow. Od 2003 roku trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo. Przez pięć lat pracowała ucząc filozofii w gimnazjum przy Raszyńskiej, pracowała w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przez kilka lat prowadziła wspólnie z Ewą Majewską i Joanną Tomaszewską fakultet feministyczny dla młodzieży licealnej w szkołach, w ramach Gender Studies a także podczas III Letniej Szkoły Feminizmu w Słubicach. Trenerka genderowa, równościowa i antydyskryminacyjna, współautorka poradnika dla nauczycieli i nauczycielek \"Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji\" 

doktor.nauk
O mnie doktor.nauk

Przysłowia nie zawsze wskazują dobrą drogę

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka